Zamek w Toszku

Zamek w Toszku, niewielkim mieście w województwie śląskim, wzniesiono na górującym nad okolicą wzgórzu na początku XV wieku. Jednak historia budowli obronnych w Toszku może sięgać już X lub XI wieku, kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród.

Gród, dawniej kasztelania, powstał prawdopodobnie za panowania Bolesława Krzywoustego. W okresie rozbicia dzielnicowego należał on do książąt śląskich, u progu XV wieku zastąpiono go murowaną warownią, lecz już w 1429 roku została ona zniszczona przez husytów.

Jeszcze w tym samym stuleciu twierdzę odbudowano za sprawą Przemysława Toszeckiego, księcia z linii oświęcimskiej, który uczynił z niej swą stałą rezydencję. Po śmierci Przemysława w 1484 roku zamek ponownie, choć na krótko, stał własnością książąt linii opolskiej.

W 1532 roku, po bezpotomnej śmierci Jana II Dobrego, warownia wraz z księstwem opolsko-raciborskim znalazła się w posiadaniu Habsburgów, którzy wydali ją w zastaw Fryderykowi von Redernowi, a następnie jego synowi Jerzemu Fryderykowi. Po pożarze twierdzy w drugiej połowie XVI, Redernowie odbudowali ją, nadając jej renesansowy charakter.

Redernowie panowali na zamku do śmierci Jerzego II Rederna w 1637 roku. Jego właścicielką została wówczas siostra Jerzego, Małgorzata von Kolovrat, która rok później wydała swoją córkę za wpływowego hrabiego Kaspra Colonnę. To właśnie jemu posiadłość zawdzięcza nowy okres świetności, przede wszystkim dzięki jej zasadniczej przebudowie, w ramach której niegdysiejsza warownia obronna przemieniła się w wygodną rezydencję magnacką.

W 1707 roku Colonnowie sprzedali jednak zamek baronowi Johannowi Dietrichowi von Peterswald. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci posiadłość trafiała w ręce rodów Kotulińskich, Posadowskich, Eichendorffów i Gaschinów, z którymi wiąże się najsławniejsza toszecka legenda o złotej kaczce. Zgodnie z jej treścią, w 1811 roku w rezydencji wybuchł pożar, ale usiłująca wydostać się z płomieni Gizela Gaschin zdołała zabrać złotą kaczkę siedzącą na 11 złotych jajkach i w trakcie ucieczki zakopała ją w podziemnym przejściu. Niestety, wkrótce hrabina Gizela zmarła, a złotej kaczki nigdy nie odnaleziono.

Po wielkim pożarze zamek zaczął popadać w ruinę, a Gaschinowie wznieśli w Toszku pałac, wykorzystując materiały budowlane zniszczonej posiadłości. W 1840 roku sprzedali dawną rezydencję rodzinie Guradze, do której należała ona do czasu drugiej wojny światowej. Zamek został częściowo odbudowany w latach 1957-1963, stając się odtąd siedzibą lokalnych placówek kultury, a obecnie Centrum Kultury "Zamek w Toszku".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Toszek i okolica

Zamek w Toszku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...