Zamek w Prószkowie

Zamek w Prószkowie, miejscowości leżącej około 10 kilometrów na południe od Opola, wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku i podobnie jak inne pochodzące z tego okresu budowle, niedawno zaprezentował światu swoje nowe imponujące oblicze.

Od początku swego istnienia zamek był siedzibą rodu Prószkowskich. Ukończony w 1563 roku nosił cechy wytwornej rezydencji z elementami obronnej warowni. Przez dziesięciolecia w posiadłości przyjmowano najznamienitszych gości, spośród których wyróżnić należy zwłaszcza Władysława Wazę, przyszłego króla Polski.

Mimo zastosowanych umocnień, w 1644 roku twierdza została zdobyta i niemal doszczętnie zrujnowana przez wojska szwedzkie. Los odbudowanego zamku ponownie stanął pod znakiem zapytania, kiedy w 1757 roku w Prószkowie wybuchł wielki pożar. Na szczęście tym razem warownia oparła się zniszczeniom.

Kilkanaście lat później zmarł ostatni przedstawiciel rodu Prószkowskich, a zamek stał się własnością morawskiej rodziny Dietrichsteinów. W 1783 roku sprzedali oni majątek władcy Prus, Fryderykowi II Wielkiemu z niemieckiej dynastii Hohenzollernów, która w kolejnym stuleciu weszła również w posiadanie słynnego Pałacu w Karpnikach.

Ale Dietrichsteinowie prawdopodobnie wcale nie zamierzali pozbyć się rezydencji. Skąd te przypuszczenia? Jego cenę ustalili na 333 333,3 talarów, choć doskonale zdawali sobie sprawę, że nie ma monety ⅓ talara. W ten sposób z pewnością chcieli zniechęcić króla do zakupu, jednak w ostatecznym rezultacie nieświadomie przyczynili się do wybicia specjalnego pieniądza w berlińskiej, zresztą należącej do Fryderyka, mennicy.

W XIX wieku w prószkowskim zamku mieściła się Akademia Rolnicza, po jej zamknięciu budynek zaadaptowano na potrzeby szpitala, natomiast obecnie w zabytkowych wnętrzach znajduje się Dom Pomocy Społecznej.

W 2011 roku zakończono prace renowacyjne i konserwacyjne, a ich efekt możemy podziwiać między innymi oglądając Zamek w Prószkowie z lotu ptaka. Niegdysiejsza twierdza, w której zachowało się wiele pamiątek po dawnych właścicielach, takich jak tarcze herbowe, detale architektoniczne czy liczne dekoracje, jest udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i za zgodą starosty opolskiego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Prószków i okolica

Zamek w Prószkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...