Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie, niewielkiej wsi leżącej około 15 kilometrów od Częstochowy, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, w miejscu średniowiecznego grodu. W latach 1349-1359 na polecenie króla Kazimierza Wielkiego twierdzę rozbudowano.

U progu XV wieku warownia stała się siedzibą starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. W połowie kolejnego stulecia zamek poddano modernizacji, w wyniku której nabrał on cech stylu renesansowego. Pod koniec XVI wieku twierdza ucierpiała na skutek najazdu wojsk niemieckich, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć warowni.

Jednak największe zniszczenia, które zdawały się przypieczętować los zamku, w 1656 roku spowodowały wojska szwedzkie. Najazd Szwedów zainicjował powolny upadek twierdzy, z której do dziś zachowały się jedynie ruiny, w tym fragmenty murów i wieża.

Mimo że czasy świetności warowni dawno minęły, legendy krążące w historycznych murach są wciąż żywe. Jedna z nich opowiada o duchu Maćka Borkowica, który błąka się po zamkowych ruinach. Borkowic, dawny wojewoda poznański, sprzeciwiał się polityce Kazimierza Wielkiego. Gdy został schwytany, skazano go na śmierć głodową w lochach.

Bohaterem innej opowieści jest pewien ubogi chłopiec, który w okolicach upadającej warowni pasł krowy. W pewnym momencie podbiegła do niego grupa kolegów, którzy dla żartów postanowili zrzucić jego czapkę do lochu. Gdy młody pasterz zszedł po nią, w podziemiach ujrzał psa, który według legend pilnował ukrytych tam cennych skarbów.

Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem i napełniło czapkę kosztownościami. Jak pozostali chłopcy to zobaczyli, także chcieli zostać obdarowani. Jeden z nich zrzucił czapkę i zszedł do lochów, jednak już nigdy z nich nie powrócił.

Obecnie ruiny twierdzy, będące jedną z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, są udostępnione turystom. I choć najlepiej zwiedzić je osobiście, trzeba przyznać, że zamek w Olsztynie z lotu ptaka prezentuje się równie imponująco.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...