Zamek w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach, mieście leżącym około 25 kilometrów od Krakowa, został wybudowany w połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Okazała gotycka rezydencja, nazywana drugim Wawelem, miała pełnić również funkcje obronne.

Dzieło Kazimierza Wielkiego kontynuowali królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary i Zygmunt II August. Za czasów Władysława Jagiełły zwoływano tu zjazdy koronne i odbywały się sądy, natomiast za panowania Zygmunta I Starego warownię gruntownie przebudowano. Jednak w 1550 roku wielki pożar częściowo zniszczył zamek. Królewska twierdza została odbudowana i poddana modernizacji za czasów Zygmunta Augusta.

Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich i Lubomirskich. Kres świetności rezydencji nadszedł wraz z najazdem Szwedów w 1655 roku, którzy zmienili warownię na magazyn żywności, zniszczyli kościół i złupili miasto.

W połowie XVIII wieku twierdzę przejęli królowie August Mocny i August III, którzy podjęli próby jej remontu. Po rozbiorze Polski w 1772 roku rezydencja w Niepołomicach wraz z miastem przeszła pod panowanie Austriaków, którzy z kolei przeznaczyli go na koszary.

W drugiej połowie XIX wieku zamek zaczął pełnić funkcje mieszkaniowe, magazynowe, a następnie stał się obiektem użyteczności publicznej. W czasie drugiej wojny światowej został własnością niemiecką, natomiast po 1945 roku zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kompleksowe prace renowacyjne i adaptacyjne rozpoczęto w 1991 roku. Po kilku latach niegdysiejsza siedziba królewska odzyskała swą świetność. W dawnych komnatach powstało Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Narodowe. W zabytkowej rezydencji organizowane są też recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie oraz wystawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niepołomice i okolica

Zamek w Niepołomicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...