Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie, miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Opola, to dawna rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich, która na przestrzeni dziejów z późnorenesansowej budowli przekształciła się w późnobarokowy pałac.

W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Pozostałości starej gotyckiej budowli, która niemal całkowicie wtopiła się we wzniesione później renesansowe mury, są widoczne w północnym i południowym skrzydle zamku.

Do 1532 roku posiadłość pozostawała własnością śląskich książąt piastowskich. Jego kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne, w tym rodziny Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję, zaś po 1740 roku znacznie zmieniono jego wystrój, odnawiając wnętrza w stylu barokowym.

W swojej wielowiekowej historii zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. W XV wieku nie oparł się najazdowi husytów, w 1552 roku został zniszczony przez pożar, natomiast w 1643 roku ucierpiał w wyniku działań prowadzonych w ramach wojny trzydziestoletniej.

Ostatnim właścicielem rezydencji w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, w rękach którego posiadłość pozostawała do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum oraz szkoły podoficerskiej.

Przez 10 lat budowla stała opuszczona i popadała w coraz większą ruinę. W 1990 roku niszczejący obiekt kupił prywatny inwestor, a w 2015 roku trafił on w ręce nowego właściciela - łódzkiej spółki, która zamierza przywrócić mu dawną świetność.

Jednak mury zamku w Niemodlinie skrywają w sobie nie tylko długą historię, ale także liczne legendy, w tym o Białej Damie, której duch krąży po komnatach i przywołuje ukochanego, czy też o mnichach, którzy zapłacili życiem za swoją rozpustę. Z pałacem wiąże się również opowieść o ukrytym skarbie oraz tajemniczym, podziemnym tunelu, ciągnącym się pod miastem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niemodlin i okolica

Zamek w Niemodlinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...