Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów na zabytkowej mapie Polski. Monumentalna gotycka budowla, określana mianem arcydzieła architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza, niezmiennie od wieków zachwyca surowością kształtów, tajemniczym charakterem wnętrz i rozpiętością murów obronnych.

Historia zamku sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę. Jednak w 1309 roku, gdy Malbork stał się stolicą zakonu krzyżackiego, okazało się, że malborska twierdza w swej dotychczasowej postaci niestety nie może spełniać nowych funkcji.

Z tego powodu podjęto decyzję o trwającej blisko 40 lat rozbudowie, w ramach której dom konwentualny przekształcono w silnie umocniony Zamek Wysoki, zawierający szereg reprezentacyjnych pomieszczeń. Do końca XIV wieku i w pierwszej połowie XV wieku wzniesiono również Zamek Średni z Pałacem Wielkich Mistrzów oraz Zamek Niski. Całość otaczały fosy oraz mury obronne z wieżami, które połączono z umocnieniami miasta.

W 1457 roku, w trakcie wojny trzynastoletniej, Malbork został zajęty przez wojska polskie. Zmieniono nie tylko zarządców zamku, którymi stali się starosta królewski i podległy mu burgrabia, ale także przeznaczenie niektórych części warowni. Zamek Wysoki przestał być klasztorem i pełnił funkcje gospodarcze oraz magazynowe, załoga wojskowa i kadra urzędnicza zajęła Zamek Średni, a przedzamcze zaadaptowano dla potrzeb militarnych.

W XVII wieku zamek został dwukrotnie zdobyty przez Szwedów, natomiast od 1700 roku, podczas wojny północnej, stacjonowały tu wojska rosyjskie, saskie i szwedzkie. W latach 1756-1767 zbudowano gmach kolegium jezuickiego, łącząc w ten sposób Zamek Wysoki i Średni. Jezuici opiekowali się kościołem zamkowym do 1772 roku, kiedy to warownia została przejęta przez zaborcę pruskiego, który stopniowo doprowadził ją do ruiny.

W 1807 roku, podczas wojny francusko-pruskiej, na zamku stacjonowała armia Napoleona. Po wycofaniu się wojsk napoleońskich rozpoczęto prace nad projektami gruntownego remontu obiektu. W 1816 roku powołano Zarząd Odbudowy Zamku w Malborku, a zainicjowana rok później rekonstrukcja trwała ponad 100 lat. Prowadzone prace budowlane i konserwatorskie finansowane były głównie z budżetu państwa pruskiego.

W okresie międzywojennym odbudowana i wyposażona w szereg neogotyckich mebli twierdza pełniła rolę muzeum wnętrz, w którym zwiedzający mogli poznać sposób funkcjonowania średniowiecznego klasztoru i życia braci zakonnych. W tamtym czasie do zamku ściągali turyści zarówno z obszaru Prus Wschodnich, jak i z głębi Niemiec.

W 1933 roku, po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, na malborskiej warowni zawisła flaga III Rzeszy, natomiast sam zamek stał się miejscem częstych uroczystości z udziałem wysokich funkcjonariuszy partii nazistowskiej. W 1945 roku miasto i twierdza mocno ucierpiały w wyniku zaciętych walk niemiecko-sowieckich w Malborku. Według szacunków, zniszczeniu uległo blisko 80 proc. zabudowy Starego Miasta i nawet 50 proc. założenia zamkowego.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej dawną warownię zabezpieczono przed dalszą dewastacją, a następnie przystąpiono do jej stopniowej odbudowy. W 1961 roku gospodarzem zabytkowej twierdzy zostało Muzeum Zamkowe w Malborku, a w 1997 roku obiekt wpisano na prestiżową Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Obecnie zamek w Malborku jest siedzibą ośrodka muzealnego, którego wystawy stałe i czasowe każdego roku odwiedzane są przez ponad pół miliona turystów z całego świata. Muzeum prowadzi też działalność edukacyjną, a ponadto organizuje spotkania ludzi nauki i kultury, koncerty oraz gry historyczne powiązane z warsztatami czy turniejami rycerskimi.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Malbork i okolica

Zamek w Malborku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...