Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Do budowy tej nowoczesnej jak na owe czasy rezydencji typu palazzo in fortezza zaangażowano między innymi architektów Macieja Trapolę i Tylmana z Gameren, inżyniera Krzysztofa Mieroszewskiego oraz włoskiego sztukatora Giovanniego Battistę Falconiego.

W połowie XVIII wieku właścicielem zamku został marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski. Po jego śmierci przeszedł on w ręce jego żony, Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, która przekształciła fortecę w imponujący zespół pałacowo-parkowy.

Wnętrza zamku, urządzone zgodnie z obowiązująca modą, wypełniły się znakomitymi dziełami sztuki, zaś na terenach go otaczających utworzono park. Pod koniec stulecia posiadłość w Łańcucie, w której kwitło życie kulturalne i gdzie podejmowano wielu znamienitych gości, była uznawana za jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce.

W 1816 roku po śmierci Izabeli Lubomirskiej zamek znalazł się w posiadaniu Potockich. Przez pewien czas zaniedbany, za sprawą Romana Potockiego i Elżbiety Radziwiłłówny odzyskał swoją dawną świetność. W ramach prowadzonych na przełomie XIX i XX wieku prac powstała większość istniejących do dziś wnętrz, natomiast elewację przekształcono, nadając jej cechy neobaroku francuskiego.

W czasie drugiej wojny światowej rezydencja właściwie nie ucierpiała - Potoccy nie byli prześladowani przez Niemców, co więcej, w posiadłości miał mieścić się sztab Wehrmachtu. W 1944 roku Alfred Antoni Potocki uciekł z Łańcuta i wywiózł do Wiednia znaczną część odziedziczonej kolekcji dzieł sztuki. Po wojnie zamek został przejęty przez władze Polski Ludowej.

Obecnie w łańcuckiej rezydencji znajduje się muzeum. Oprócz zachwycających zamkowych wnętrz, wymienianych w gronie najpiękniejszych w Polsce, warto zobaczyć tu przede wszystkim neobarokowe stajnie, modernistyczną wozownię, zbiór sztuki cerkiewnej, ekspozycję prezentującą historię miasta i regionu oraz bibliotekę zamkową, będącą przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łańcut i okolica

Zamek w Łańcucie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...