Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski i potomek mazowieckiego rodu szlacheckiego.

Po śmierci Stanisława majątek przeszedł w ręce jego syna - Marcina Krasickiego, którego do dziś uznaje się za jednego z wybitniejszych ówczesnych mecenasów sztuki w Polsce. Marcin Krasicki rozbudował wzniesiony przez ojca zamek i przekształcił go w wielkopańską rezydencję obronną.

Charakterystyczne dla architektury zamku w Krasiczynie są stojące w narożach cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. W Baszcie Boskiej, której szczyt zdobi kopuła, mieści się kaplica, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Zamek w Krasiczynie bardzo szybko zyskiwał na znaczeniu. O jego świetności świadczy choćby fakt, że gościli w nim polscy królowie, w tym Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz oraz August II. Po wygaśnięciu męskiej linii rodu Krasickich, dobra krasiczyńskie wraz z zamkiem przechodziły kolejno w posiadanie Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Potockich oraz Pinińskich, od których w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha.

Sapiehowie odrestaurowali rezydencję, dzięki czemu zamkowe mury odzyskały swój dawny blask, a ponadto założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych, tym samym istotnie przyczyniając się do rozwoju Krasiczyna. Rozkwit miasta został jednak przerwany przez wybuch I wojny światowej, a dwie dekady później - II wojny światowej, podczas której rezydencja szczególnie ucierpiała.

Po 1945 roku w należącym już do państwa zamku przez pewien czas swoją siedzibę miało Technikum Leśne, natomiast w latach 70. obiekt opieką otoczyła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku posiadłość przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, która przeprowadziła na jej terenie kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie.

Mimo licznych zawirowań historycznych, najazdów, wojen i niszczycielskich pożarów, zamek w Krasiczynie zachował niemal niezmieniony wygląd, jaki nadano mu u progu XVII stulecia. Obecnie jest on jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych regionu, a ponadto pełni funkcje hotelowe i gastronomiczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krasiczyn i okolica

Zamek w Krasiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...