Zamek w Kętrzynie

Kętrzyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leżące około 30 kilometrów od Giżycka, po raz pierwszy wzmiankowane w 1342 roku. W 1357 roku komtur Bałgii Johan Schindekopf nadał miejscowości prawa miejskie, co prawdopodobnie przyczyniło się do rozpoczęcia budowy murowanego zamku, usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

Budowę warowni zakończono przed 1374 rokiem, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się ona w wykazie inwentarzy zamków zakonnych. Na przełomie XIV i XV wieku twierdza została otoczona murem obronnym z basztami, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Na przestrzeni dziejów w zamku i przylegającej do niego części miasta nazwanej Nowym Miastem mieściły się również piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia oraz więzienie.

Po 1525 roku warownia została siedzibą starostwa książęcego, z kolei w XVIII i XIX wieku twierdza wraz z leżącym przy niej folwarkiem była siedzibą domeny królewskiej. W tym okresie przebudowywano ją dostosowując do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Co ciekawe jednak, zamek nie okazał się raczej zbyt wygodnym miejscem do zamieszkania. Wskazuje na to list z 1742 roku, w którym rezydujący w Kętrzynie starosta Groeben skarżył się królowi na panujące tu zimno, informując jednocześnie, że z tego powodu ostatniej zimy musiał wynająć dom w mieście.

W latach 1911-1912, po tym, jak obiekt został kupiony przez miasto, warownię ponownie przebudowano, przeznaczając większość pomieszczeń na mieszkania. W tym czasie znajdował się tu także lokal biurowy 3. Brygady Piechoty. Pod koniec lat 30. XX wieku w historycznej twierdzy prowadzone były drobne prace konserwatorskie. Przed drugą wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników.

Na początku lat 40. XX wieku część piwnic pod skrzydłem północnym przebudowano na schron przeciwlotniczy. Pod koniec stycznia 1945 roku, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, zamek wraz z częścią staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone.

W latach 1962-1967 zabytkowa warownia została odbudowana i odzyskała swój dawny, gotycki charakter. Obecnie mieszczą się w niej Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kętrzyn i okolica

Zamek w Kętrzynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...