Zamek w Iłży

Ruiny renesansowo-gotyckiego zamku są jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych Iłży, niewielkiego miasta, leżącego 30 kilometrów na południe od Radomia.

Zgodnie z podaniami historycznymi, dzieje zamku w Iłży sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Warownia została wzniesiona z inicjatywy jednego z biskupów krakowskich, których drewniana rezydencja obronna uległa zniszczeniom w wyniku najazdów, mających miejsce pod koniec poprzedniego stulecia.

Z niegdysiejszą twierdzą związanych jest kilka legend. Bohaterką najpopularniejszej z nich jest okrutna księżna Odosława, która w korytarzach biegnących w podziemiach zamku ukryła zrabowane kosztowności. Po latach, podziwiając panoramę roztaczającą się z baszty, spadła z jej szczytu. Po śmierci księżnej prowadzono poszukiwania skarbu, ale nic nie odnaleziono.

Istnieje jednak przekonanie, że odwiedzając okolice warowni w Boże Narodzenie, możemy zobaczyć otwarte wrota, a tuż za nimi dostrzec skrzynie pełne złota, należące do Odosławy. Niemniej każdy, kto skuszony wizją bogactwa zdecyduje się je przekroczyć, zostanie za nimi zamknięty na zawsze.

Inna opowieść traktuje o złej królowej, która nienawidziła swojej synowej. Uciekając się do podstępu i wykorzystując magiczne zdolności, zamieniła ją w kaczkę i wrzuciła do lochu. Uwięziona płakała tak długo, aż jej łzy rozpuściły skały, co umożliwiło ucieczkę. Księżniczka odzyskała swoje ciało i wróciła do ukochanego męża, a jej rzewnym łzom Iłża zawdzięcza swą nazwę.

W tej legendzie doszukuje się również przyczyn zniszczenia twierdzy, której do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie fragmenty. W rzeczywistości za upadek zamku w głównej mierze odpowiadają liczne działania wojenne prowadzone na tych terenach, a przypieczętowaniem jego losu był pożar, których wybuchł w XIX wieku.

Dawną świetność budowli, której urokowi uległ podobno sam Jan Kochanowski, próbowano przywrócić już na początku kolejnego stulecia. Niestety, wszelkie prace zabezpieczające, archeologiczne i konserwatorskie były przerywane przez pierwszą i drugą wojnę światową.

Współcześnie ruiny są udostępnione zwiedzającym, przy czym podziwiając pozostałości zamku w Iłży filmowane z drona mamy okazję ujrzeć je z niecodziennej perspektywy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Iłża i okolica

Zamek w Iłży - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...