Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, mieście leżącym około 40 kilometrów od Torunia, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Gotycko-renesansową budowlę, której pierwszym właścicielem był zakon krzyżacki, wzniesiono na malowniczym wzgórzu górującym nad miastem.

W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a następnie przekazany przez króla Władysława Jagiełłę w zarząd rycerzowi Niemście ze Szczytnik. Jednak po podpisaniu I Pokoju toruńskiego w 1411 roku twierdza znów znalazła się rękach Krzyżaków.

Na przestrzeni kolejnych kilku dekad wojska polskie kilkakrotnie usiłowały ponownie zdobyć zamek. Ostatecznie w 1466 roku warownię włączono do Królestwa Polskiego, natomiast w 1511 roku na polecenie Zygmunta Starego zamek został wyremontowany.

Na początku XVII wieku z inicjatywy siostry króla Zygmunta III Wazy przeprowadzono modernizację budowli. Dodano późnorenesansowe attyki i wieżyczki w narożach, a także zmieniono kształt okien. Niestety, w 1655 roku zamek został uszkodzony w wyniku wojen szwedzkich. Historyczne wnętrza ponownie wyremontowano u progu XVIII wieku.

Dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpoczęto prace zabezpieczające zamek, z kolei w latach 1959-1966 twierdza została odbudowana i odrestaurowana. W 1978 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Obecnie w niegdysiejszej warowni mieści się muzeum, elegancki hotel oraz restauracja.

Jednak w zabytkowych murach skrywa się również pewna legenda, zgodnie z którą w czasie wojen polsko-szwedzkich w podziemiach twierdzy znajdowało się tajemne przejście pod rzeką Drwęcą, prowadzące do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedom udało się zająć miasto, mieszkańcy uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień. Głaz, który załamał sklepienie tunelu, do dziś można oglądać w nurcie Drwęcy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Golub-Dobrzyń i okolica

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...