Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy, niewielkim mieście w województwie łódzkim, został wzniesiony z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w pierwszej połowie XVI wieku.

W XVIII wieku posiadłość przejęli Sołtykowie, a następnie Szaniawscy. Jeszcze w tym samym stuleciu ofiarowali oni zamek bernardynkom, które straciły dawny klasztor w pożarze. Jednak w 1814 roku ogień strawił także zamek w Drzewicy, który po tym wydarzeniu został opuszczony i stopniowo zaczął popadać w coraz większą ruinę.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto badania archeologiczne budowli, podczas których odkryto fundamenty istniejącego wcześniej w tym miejscu dworu. Kolejne prace prowadzono w latach 1985-1986. Obecnie zamek uznawany jest za jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z początków XVI wieku, posiadających status trwałej ruiny.

Choć zamek może wydawać się prawdziwą atrakcją dla miłośników historii, okoliczni mieszkańcy podobno starają się omijać po zmroku jego pozostałości. Jak twierdzą, dochodzi tu do dziwnych zjawisk, które mogą tłumaczyć związane z rezydencją legendy.

Jedna z nich mówi o smutnej procesji sióstr bernardynek, które cicho modląc się i jęcząc obchodzą wszystkie komnaty, a po dotarciu do kaplicy błagają o przebaczenie. Procesja ma być karą za to, że po roratach nie zgasiły świec, od których spłonął cały klasztor.

Inna legenda opowiada o zamurowanej żywcem zakonnicy, której jęki nocami dochodzą z ruin. Miała ona złamać śluby czystości lub, jak można dowiedzieć się z innej wersji tej historii, nie dopilnowała wygaszenia świec, czym przyczyniła się do wybuchu pożaru.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drzewica i okolica

Zamek w Drzewicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...