Zamek w Czersku

Czersk, niewielka miejscowość leżąca kilka kilometrów na południe od Góry Kalwarii, w średniowieczu był budzącą podziw stolicą księstwa, w skład którego wchodziła między innymi Warszawa. Symbolem jej potęgi był imponujący zamek gotycki, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Zamek w Czersku powstał w miejscu XI-wiecznego drewniano-ziemnego grodu, na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I. Ceglana warownia była świadectwem świetności Czerska, w związku z czym w pierwszej połowie XVI wieku stała się już własnością królewską.

Gdy rezydencja znalazła się we władaniu królowej Bony, otrzymała swój ostateczny wygląd. Przeprowadzona modernizacja obejmowała przede wszystkim zastąpienie drewnianej zabudowy wewnętrznej murowaną.

Jednak po opuszczeniu Czerska przez królową, twierdza zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie, które, po przegranej bitwie pod Warką, opanowały i zniszczyły zamek.

Jako pierwszy odbudowy czerskiej warowni podjął się marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, który, zgodnie z podaniami, był wręcz zafascynowany zamkowymi ruinami. Co więcej, by móc je podziwiać z okien swojej rezydencji w Otwocku Wielkim, nakazał wykonanie niezbędnych w tym celu prac remontowych.

Kolejne próby odrestaurowania budowli zostały przerwane przez pierwszą i drugą wojnę światową. Ostatecznie, prace archeologiczne i konserwatorskie zakończono w latach 80. ubiegłego wieku.

Zachowane i zabezpieczone fragmenty twierdzy są obecnie udostępnione zwiedzającym, niemniej zamek w Czersku filmowany z drona potrafi zachwycić jeszcze bardziej niż z tradycyjnego punktu widzenia.

Na terenie niegdysiejszej rezydencji organizowane są regionalne wydarzenia kulturalne i turnieje rycerskie. Chętni mogą nawet wziąć udział w opracowanej grze questingowej, która odkryje przed nimi nie tylko dzieje zamku, ale także historię Czerska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Czersk i okolica

Zamek w Czersku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...