Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie, malowniczo usytuowanym kaszubskim mieście, został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Twierdza, utrzymana w stylu gotyckim, początkowo należała do Krzyżaków. Znalazły się w niej takie pomieszczenia, jak kaplica, dom mieszkalny, magazyny i refektarz, czyli charakterystyczna dla budynków klasztornych jadalnia. Ciekawym elementem architektury są cztery, postawione w narożnikach baszty.

Jednak na kolejnej karcie historii Zamku w Bytowie, poznajemy go nie w roli krzyżackiej warowni, a jako twierdzę należącą do księcia pomorskiego, Eryka II. Na przestrzeni dziejów wokół zamku pojawiły się ziemne fortyfikacje, natomiast na jego terenie umieszczano piekarnię, browar czy siedzibę starosty.

Niestety, na skutek wojny polsko-szwedzkiej, Zamek w Bytowie spłonął. Co prawda po jej zakończeniu został częściowo odbudowany, niemniej pierwsze staranne prace konserwatorskie przeprowadzono dopiero kilka lat przed II wojną światową.

Swój współczesny kształt, z wyraźną nutą dawnej świetności, Zamek w Bytowie ostatecznie uzyskał pod koniec ubiegłego stulecia. Obecnie w średniowiecznych murach mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, stylowy hotel z restauracją, a nawet klub bilardowy.

W bytowskiej warowni odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, takie jak różnego rodzaju wystawy, spotkania z pisarzami czy promocje książek. Ciekawym elementem kalendarium są również comiesięczne koncerty, organizowane w ramach cyklu Muzyka na Zamku.

Miłośników historii oraz osoby zafascynowane panującą w tym miejscu niezwykłą atmosferą, z pewnością zainteresuje też możliwość organizacji imprez komercyjnych i firmowych, a ponadto szkoleń i konferencji. Znakomitym uzupełnieniem oferty Zamku w Bytowie są pokazy walk rycerskich, nauka średniowiecznego tańca czy programy tematyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bytów i okolica

Zamek w Bytowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...