Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy jednego z biskupów krakowskich. Imponująca warownia powstała na miejscu zniszczonego drewnianego dworu i szybko stała się symbolem ówczesnej świetności Bodzentyna.

XV i XVI wiek zapisał się pięknymi zgłoskami w historii zamku. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi udokumentowana wizyta samego króla Władysława Jagiełły, którą złożył w Bodzentynie w 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem.

Pod koniec XV wieku twierdza została rozbudowana i przeobraziła w reprezentacyjną rezydencję, natomiast w kolejnym stuleciu, we współpracy z włoskim architektem, sukcesywnie nadawano jej renesansowy charakter.

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że Zamek w Bodzentynie oparł się najazdom Szwedów, którzy w XVII wieku obrócili wniwecz dziesiątki innych polskich warowni. Co więcej, w tym czasie twierdzę poddano ponownej modernizacji, w rezultacie której otrzymała cechy stylu barokowego.

Ale to nie uchroniło jej przed powolnym upadkiem. Bodzentyn, niegdyś prężnie funkcjonujący ośrodek kulturalny, stopniowo tracił na znaczeniu, a przysłowiową kropką nad i była decyzja Sejmu Czteroletniego, na mocy której majątek biskupów przekazano w państwowe ręce.

Dawniej kipiące przepychem komnaty zamieniono na magazyn i sale szpitalne, w kolejnych latach próbowano je zaadaptować również na pomieszczenia fabryczne oraz siedzibę władz, a na początku XIX wieku urządzano w nich bale dla miejscowej ludności.

Jednak w 1814 roku opuszczono zamkowe mury, które jeszcze w tym samym stuleciu zaczęły się walić. Wątpliwego dzieła dopełnili okoliczni mieszkańcy, wykorzystujący ocalałe fragmenty jako źródło darmowego materiału budowlanego. Ze średniowiecznej rezydencji pozostały jedynie ruiny, które w 1902 roku wpisano na listę zabytków.

W takim stanie przetrwały do dziś, co możemy z łatwością zauważyć oglądając Zamek w Bodzentynie filmowany z drona, i są wspaniałą pamiątką z okresu największego rozkwitu malowniczego, choć nieco sennego współcześnie miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bodzentyn i okolica

Zamek w Bodzentynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...