Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie, mieście leżącym na obszarze Wyżyny Śląskiej, powstał w drugiej połowie XIII wieku. Warownię wzniesiono na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego grodu, spalonego przez Tatarów.

Średniowieczna twierdza była elementem systemu obronnego, zwanego dziś Orlimi Gniazdami. Pierwotnie składała się z wież i budynku mieszkalnego. Wokół zamku biegła fosa i kilka pasm murów, w tym także będących częścią miejskich fortyfikacji.

Na przestrzeni dziejów warownia stawała się celem najazdów książąt śląskich, w 1616 roku uległa poważnym uszkodzeniom w wyniku pożaru, natomiast kilkadziesiąt lat później wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek stał się własnością niemieckiej dynastii Hohenzollernów, którzy jednak szybko go opuścili.

U progu XIX wieku, wraz z rozkwitem przemysłu w regionie, wzrosło również znaczenie będzińskiej twierdzy. W 1834 roku przedstawiciel Banku Polskiego Edward Raczyński zlecił odbudowę warowni słynnemu włoskiemu architektowi Franciszkowi Lanciemu. Choć plan modernizacji zakładał uruchomienie w zamku banku lub szkoły, stał się on domem modlitwy, następnie szpitalem, aż pod koniec XIX wieku został opuszczony.

W 1952 roku rozpoczęto ponowną rewitalizację twierdzy. Mimo że odzyskała ona swój dawny blask, nie przywrócono jej w pełni gotyckiego stylu. W 1956 roku w zabytkowych murach otwarto Muzeum Zagłębia, natomiast w 2014 roku zwiedzającym udostępniono także podziemne korytarze, często nazywane lochami, które w rzeczywistości są częścią niedokończonego schronu przeciwlotniczego z czasów drugiej wojny światowej.

Spoglądając na zamek w Będzinie z lotu ptaka aż trudno wierzyć, jak burzliwą ma on historię. Warownia w dalszym ciągu zachwyca piękną, surową formą, jednocześnie urzekając też malowniczym usytuowaniem na wzgórzu nad Czarną Przemszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Zamek w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...