Zamek Tarnowice Stare

Zamek w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, wzniesiono w połowie XVI wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji, rozpoczętej w 1520 roku, był Piotr Wrochem, należący do zamożnego rodu wywodzącego się z terenów księstwa bytomskiego.

Prace budowlane zakończono w 1570 roku. Renesansowy zamek stał się dumą tej części regionu i do dziś jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Na przestrzeni dziejów rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, w związku z czym co pewien czas była poddawana również różnego rodzaju modernizacjom.

Inicjatorami najistotniejszych zmian, do jakich doszło w architekturze obiektu, byli członkowie hrabiowskiego rodu Henckel von Donnersmarck. Za ich panowania w granicach kompleksu wzniesiono między innymi spichlerz dworski oraz oborę i stodołę.

Po drugiej wojnie światowej zamek stał się bazą administracyjną, produkcyjną oraz mieszkalną Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W kolejnych latach rezydencja regularnie zmieniała swe przeznaczenie, jednak stopniowo popadała w ruinę.

W 2000 roku zamek trafił w ręce prywatnych inwestorów, którzy podjęli się całkowitej renowacji i rewitalizacji obiektu, obejmującej także zagospodarowanie terenu. Dzięki ich działaniom niszczejąca rezydencja odzyskała swą utraconą świetność i blask.

Obecnie w zamku w Starych Tarnowicach funkcjonuje Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. W skład kompleksu, poza zabytkową rezydencją, wchodzą też Hotel na Podzamczu, Gospoda u Wrochema oraz ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tarnowskie Góry i okolica

Zamek Tarnowice Stare - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...