Zamek Rajsko

Zamek Rajsko, usytuowany na wysokim brzegu rzeki Kwisy, niespełna 40 kilometrów od Jeleniej Góry, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. W przeciwieństwie do wielu innych warowni znajdujących się w tym regionie, jego dzieje są właściwie nieznane, a niektórzy uczeni w ogóle poddają w wątpliwość istnienie w tym miejscu jakiekolwiek twierdzy.

Zgodnie z tradycją w średniowieczu powstał tu dwór myśliwski, który następnie rozbudowano do rozmiarów warowni i nazwano Neidburg. Prawdopodobnie w 1431 roku zamek został zniszczony przez husytów, którzy zdobyli i spalili budowlę.

Przez 400 kolejnych lat zamek popadał w coraz większą ruinę. Niemal zapomniany, w 1863 roku zauroczył właściciela pobliskiego pałacyku w Biedrzychowicach, włoskiego hrabiego, miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki, Aleksandra von Minutoli. Za jego sprawą warownia została zrekonstruowana w stylu nadreńskiego neogotyku i po trzech latach prac, w 1878 roku, odzyskała swój dawny blask. Hrabia zlecił również wykonanie schodków prowadzących aż do brzegu Kwisy, a także postanowił odbudować wieżę, z której rozciągał się piękny widok na okolicę i wznoszący się nieopodal zamek Czocha.

Zgodnie z jedną z legend, von Minutoli wybudował też podziemne przejście służące do przenoszenia jego cennych zbiorów między zamkiem a pałacem w Biedrzychowicach, które jednak wykorzystano również w innym celu. Podczas zarazy, która zaatakowała miejscową ludność, w tunelu gromadzono i leczono chorych. Mimo wysiłków, wielu z nich zmarło, a po ich śmierci przejście zasypano, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Niestety, to nie był koniec tej historii. Według okolicznych mieszkańców w niegdysiejszym pałacu straszy, o północy widać czasem światła w oknach, a niekiedy można usłyszeć także szepty oraz przerażające jęki.

Po pierwszej wojnie światowej część imponującej kolekcji hrabiego została zrabowana przez chłopów, a jej dalsze losy pozostają nieznane. Resztę zbiorów przeniesiono do pałacu, a po śmierci Aleksandra von Minutoli Rajsko przeszło w posiadanie jego córki, Anny von Pfeil. W 1925 roku wydzierżawiła ona warownię Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. Zamek został zmodernizowany, a po sfinalizowaniu prac otwarto w nim schronisko młodzieżowe, które istniało do końca drugiej wojny światowej. W 1945 roku jednak budynek po raz kolejny zaczął popadać w ruinę.

Nowy rozdział w historii zamku Rajsko rozpoczął się dopiero w 2010 roku, kiedy to dawna warownia stała się własnością prywatną. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace budowlane, podczas których wykorzystano autentyczne elementy architektoniczne, w tym XIX-wieczne cegły oraz stare, dębowe elementy konstrukcyjne i deski podłogowe.

Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku. W kompleksie znajdują się między innymi stylowe apartamenty, winiarnia, biblioteka, strefa SPA oraz wieża widokowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożkowice i okolica

Zamek Rajsko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...