Zamek Pułtusk

Zamek w Pułtusku, jednym z najstarszych miast na Mazowszu, może poszczycić się długą, a zarazem burzliwą historią. Przez ponad 400 lat, wraz z okolicznymi terenami, był własnością biskupów płockich, ale chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania, nie należały do rzadkości.

Pierwsze elementy murowanej rezydencji obronnej w Pułtusku, na miejscu dawniej istniejącego drewnianego grodu, powstały na początku XV wieku z inicjatywy biskupa Floriana Laskarego. Jednak już głównym fundatorem budowy był biskup Paweł Giżycki, dzięki któremu w połowie tego samego stulecia warownia otrzymała swój pierwotny kształt. W XVI wieku zamek poddano jeszcze istotnej modernizacji, w rezultacie której został powiększony i zyskał cechy stylu renesansowego.

Niestety, już w XVII wieku budząca coraz większy zachwyt posiadłość uległa dużym zniszczeniom podczas potopu szwedzkiego. Rezydencja ucierpiała również u progu XVIII wieku, ponownie w wyniku najazdu Szwedów, choć nie mniej poważny w skutkach był okres wojen napoleońskich, kiedy to w warowni utworzono szpital wojskowy.

Mimo to zamek za każdym razem odbudowywano, w tym po pożarze w 1841 roku, niekiedy jednocześnie wprowadzając pewne zmiany w jego architekturze. W 1866 roku rezydencję przejęli Rosjanie, którzy przekształcili ją w szpital, natomiast w czasie drugiej wojny światowej posiadłość znajdowała się w rękach Niemców.

W 1974 roku podjęto decyzję o gruntownej rewitalizacji obiektu i przystosowaniu go do celów turystycznych. Po zakończeniu trwających 15 lat prac, których fantastyczny efekt możemy podziwiać spoglądając na Zamek w Pułtusku z lotu ptaka, w zabytkowych murach zaczął funkcjonować elegancki hotel.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na przestrzeni dziejów rezydencję odwiedzili między innymi Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August II Mocny czy Napoleon Bonaparte, więc pokusa dołączenia do tak elitarnego grona gości jest z pewnością ogromna. Ale jeszcze silniejszą będą odczuwać miłośnicy tajemnic, szczególnie gdy dowiedzą się o możliwości spotkania z duchem szwedzkiego kawalerzysty, krążącym po historycznej posiadłości, a także widywanym w różnych zakątkach Pułtuska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pułtusk i okolica

Zamek Pułtusk - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...