Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, niewielkiej wsi w województwie małopolskim, został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Murowana warownia z wysoką wieżą niemal przez cały okres swojej świetności znajdowała się we władaniu biskupstwa krakowskiego.

W pierwszej połowie XV wieku biskup Zbigniew Oleśnicki, który rezydował wówczas w Lipowcu, dokonał istotnej przebudowy twierdzy i nadał jej ostateczny kształt. W 1629 roku zamek ucierpiał w wyniku pożaru, natomiast w 1655 roku kolejnych poważnych zniszczeń, mimo strategicznego położenia obiektu, dokonały wojska szwedzkie.

Na początku XVIII wieku rozpoczęto odbudowę rezydencji, która po zakończeniu prac straciła swój średniowieczny charakter i zyskała cechy barokowe. U progu XIX wieku w zamku, będącym już własnością władz austriackich, ponownie wybuchł pożar. Ogień strawił dach oraz wnętrza warowni, która w rezultacie zaczęła popadać w ruinę.

Przez kilka kolejnych dekad Lipowiec był częściowo zamieszkany, aż około 1850 roku został ostatecznie opuszczony. W latach 60. XX wieku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i zabezpieczające pozostałości zamku. W 1973 roku dawna rezydencja stała się oddziałem muzeum w Chrzanowie, a w 2007 roku powołano do życia odrębną jednostkę Muzeum Nadwiślańskie Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Jak z większością średniowiecznych warowni, również z tą związane są liczne legendy. Jedna z ciekawszych opowiada o zjawie, zwanej Białą Damą, pojawiającej się niekiedy w ruinach zamku. Zgodnie z podaniami, to duch pięknej córki nadzorcy straży więziennej, która zakochała się w Franciszku Stankarze, odbywającym karę w Lipowcu.

Młoda dziewczyna postanowiła pomóc Franciszkowi w ucieczce i następnego dnia miała do niego dołączyć. Jednak gdy jej ojciec się o tym dowiedział, nie pozwolił jej opuścić warowni. Stęskniona dziewczyna popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu zamkowej wieży, a jej zjawa do dziś odwiedza ruiny Lipowca i oczekuje na powrót ukochanego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wygiełzów i okolica

Zamek Lipowiec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...