Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, to jedna z najważniejszych wizytówek zabytkowego i turystycznego oblicza miasta. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, gdy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu, rozpoczął budowę tak zwanego kamiennego domu na wzgórzu zamkowym.

W 1428 roku, po buncie biedoty i rzemieślników zwróconym przeciwko Radzie Miejskiej, książę Kazimierz V otrzymał pieniądze na umocnienie i rozbudowę zamku. Jednak prace zostały sfinalizowane już za panowania Bogusława X Wielkiego, który zjednoczył Księstwo Pomorskie i ustanowił Szczecin jego stolicą, natomiast z zamku uczynił okazałą rezydencję.

Po pożarze w 1530 roku, na skutek którego uszkodzeniu uległ duży dom, rozpoczęła się trwająca 7 lat przebudowa. Kolejną modernizację przeprowadzono już w latach 1573-1582, kiedy to na polecenie księcia Jana Fryderyka rozbudowano zamek w stylu renesansowym.

Podwyższono wówczas skrzydło wschodnie zamku oraz wzniesiono skrzydła północne i zachodnie, zamykając tym samym obszerny dziedziniec, do którego prowadziła bogato zdobiona brama. Na początku XVII wieku, za panowania książąt Filipa II i Franciszka I, za skrzydłem zachodnim powstało skrzydło muzealne, tworząc drugi, mniejszy dziedziniec.

Po wymarciu Gryfitów w 1637 roku zamek stał się siedzibą namiestnika szwedzkiego, a następnie garnizonu pruskiego. Na przestrzeni wieków zamek modernizowano jeszcze kilkakrotnie, między innymi w celu dostosowania go do wymogów administracji cywilnej. Po 1902 roku, kiedy to garnizon pruski opuścił zamek, zainicjowano działania mające przywrócić budowli dawną świetność. Mimo dalekosiężnych planów, władze nie podjęły się jednak przeprowadzenia jego kompleksowej rewitalizacji aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

W 1944 roku zamek został zniszczony w wyniku nalotów alianckich. W 1946 roku, po tym gdy rok wcześniej Szczecin włączono w granice Polski, rozpoczęto prace zabezpieczające niegdysiejszą rezydencję. Ostatecznie zamek odbudowano w latach 1958-1980, a w reprezentacyjnych zabytkowych murach swą siedzibę znalazły liczne instytucje kultury. Tworzą one ośrodek o nazwie Zamek Książąt Pomorskich, w którym organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczecin i okolica

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...