Zamek Książ

Zamek Książ jest niezwykle cennym zabytkiem zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i europejskiej. Na skalnym cyplu, otoczonym kotliną i gęstym lasem, wznosi się już od 1292 roku i od wieków imponuje swą wielkością oraz majestatycznym charakterem.

Obronna twierdza, usytuowana na obszarze leżącym w granicach administracyjnych Wałbrzycha, powstała na polecenie Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Do książąt piastowskich należała do 1392 roku, po czym trafiała w ręce czeskich monarchów, trudniących się rozbojem rycerzy oraz króla Władysława Jagiellończyka.

U progu XVI wieku zamek wraz z okolicznym majątkiem ziemskim przekazano pod zastaw arystokratycznej rodzinie von Hochberg. Niespełna sto lat później, na mocy otrzymanego prawa, stał się już ich własnością dziedziczną.

Kolejne stulecia przyniosły kilka istotnych zmian w wyglądzie warowni. W pierwszej połowie XVIII wieku średniowieczna twierdza przeobraziła się w barokową rezydencję, w XIX wieku udało się zagospodarować otoczenie posiadłości, a na początku XX wieku budowla zyskała jeszcze dwa neorenesansowe skrzydła.

W 1941 roku zakończył się trwający ponad czterysta lat okres panowania rodu von Hochberg. Niemcy przejęli zamek i prawdopodobnie zamierzali przekształcić go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Po drugiej wojnie światowej w dawnej rezydencji stacjonowali żołnierze radzieccy, którzy zdewastowali historyczne mury.

W latach 1956-1962 zabezpieczono popadającą w ruinę posiadłość, natomiast w 1974 roku rozpoczęto kompleksowe prace remontowe i rewitalizacyjne. Osiągnięty efekt bez wątpienia zachwyca, o czym możemy przekonać się oglądając Zamek Książ z lotu ptaka.

Obiekt, wyróżniający się nie tylko wielkością, ale także ogromną różnorodnością stylów architektonicznych, jest udostępniony turystom. W zabytkowych wnętrzach, choć już nie tak wytwornych, przygotowano kilka tras tematycznych. Amatorom mocnych wrażeń daje się również możliwość odkrywania tajemnic rezydencji pod odsłoną nocy.

Wśród dodatkowych atrakcji wymienia się zwiedzanie tarasów i palmiarni, wejście na wieżę pełniącą funkcję punktu widokowego oraz uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach kulturalnych lub lekcjach muzealnych. Ponadto, w budynku przedzamcza otwarto elegancki hotel, na dziedzińcu znajduje się restauracja, a w pomieszczeniach stajennych prowadzona jest hodowla koni w ramach Stada Ogierów Książ.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wałbrzych i okolica

Zamek Książ - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

 • Pol
  Pol 2014-11-29 o 13:30

  Zamek Książ znajduje się przy ulicy Piastów Śląskich 1 w Wałbrzychu w dzielnicy Książ na terenie książanskiego Parku Krajobrazowego.

 • Sławek
  Sławek 2014-12-02 o 23:01

  byłem tam wiele lat temu, to w ogrodach tego zamku ktręcone były (między innymi) zdjęcia do filmu Trędowata, wieczorami, przy piwie opowiadaliśmy dowcipy siedząc na kupie w pokoju Piotrusia Fronczewskiego, była z nami śp kochana Gabrysia,.. ech długo by wspominać.. i jeszcze wycieczka do stadniny koni...

 • Lidia Majewska
  Lidia Majewska 2014-12-02 o 01:06

  Moja najlepsza praca w tym zamku. Pisząc ten tekst- może odnajdę swoich współpracowników,którzy przyczynili się do upiększenia tego cacka.

 • Marek
  Marek 2014-11-29 o 08:28

  Jestem dumny ze ten zamek powrócił do naszej społeczności w Polsce i tak się świetnie 👌 prezentuje

 • Krzysztof
  Krzysztof 2014-11-27 o 19:59

  Przepiękne zdjęcia. Przepiekny temat. Inicjatywa godna pochwaly. Co do zamku w Ksiazu. To obiekt będący w nielasce Państwa. Gryby wyremontować ,przywrocic bogactwo wnetrz to podejrzewam, że Wawel bylby nr 2 Nie mogę sie pogodzić z tym że w srodku znajduja nie sale powynajmowane na jakieś "stragany" z holenderskimi starociami. Na tyle wnetrz tylko kilka jest w ekspozycji. Reszta do niczego. A potęga tej architektury powinna być perłą w koronie Państwa Polskiego. Oczywiście restauracja zamku przekracza mozliwosci wladz regionu ale dlaczego glowny konserwator zabytkow i minister kultury i dziedzictwa narodowego w tym obiekcie nie widzi dziedzictwa narodowego. Wielka szkoda. Po zwiedzeniu zamku, mimo projekcji historii w sali kinowej wyszedlem zniesmaczony. Zal ze jeszcze łata sie zewnątrz jak dewastacja wnętrz jest bardziej widoczna. Przykre to wszystko.

 • mroweczka
  mroweczka 2014-12-28 o 18:17

  Piękne zdjęcia,cudowny widok..jest na czym oko zawiesić.Mam bardzo miłe wspomnienia z wycieczki do Książa..

 • Stefek
  Stefek 2015-01-15 o 14:59

  Co jest w podkladzie muzycznym?

 • firn
  firn 2015-01-20 o 12:52

  Stefek: temat muzyczny masz opisany na końcu filmu ;-)

 • zdzich-wba
  zdzich-wba 2015-05-04 o 08:17

  Tylko szkoda ze nie wolno eksplorowac poziomow ponizej stacji sejsmologicznej, ktora skutecznie broni tajemnicy. A wszyscy wiedzą ze takowe poziomy istnieją. Komu nadal zależy na tajemnicy? Mieszkałem kilka kilometrów od zamku, teraz ponad 1000, ale zawsze chetnie odwiedzam zamek.

 • Iwona
  Iwona 2015-05-10 o 12:22

  Przepiękny zamek. Palmiarnia, stadnina koni, Stary Książ, warte zwiedzenia. Pamiętam jeszcze zoo. Ma swoją tradycje i historię. Polecam. Zdjęcia super

 • anaksagoras
  anaksagoras 2015-07-15 o 10:52

  Temat muzyczny jest mocno inspirowany Led Zeppelin - Since I've Been Loving You:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...