Zamek Kliczków

Kliczków to niewielka wieś, leżąca na Dolnym Śląsku, w okolicach Bolesławca. W tej niepozornej miejscowości, usytuowanej w otoczeniu Borów Dolnośląskich, znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w regionie, którego historia sięga aż XIII wieku.

Pierwsza wzmianka o zamku Kliczków pochodzi z 1297 roku i mówi o drewniano-murowanej strażnicy o niewielkich jeszcze walorach rezydencjonalnych. Inicjatorem jego budowy był prawdopodobnie Bolko I Surowy, który rządził wówczas księstwem świdnicko-jaworskim. Postanowił on, że zamek będzie miał charakter obronny i stanie się częścią łańcucha warowni chroniących księstwo przed najazdem Czechów.

Jednak twierdza straciła swoje strategiczne znaczenie już pod koniec XIV wieku, gdy wraz z księstwem została przejęta przez królestwo Czech. Warownia przekształciła się z czasem w założenie zamkowo-folwarczne zarządzane przez lenników królewskich, w tym ród rycerski von Kittlitz, a następnie śląski ród arystokratyczny von Zedlitz.

W 1391 roku majątek w Kliczkowie zakupił Henryk von Rechenberg. To właśnie rodzina Rechenberg jako pierwsza na trwałe wpisała się w losy zamku, zarządzając nim przez blisko 250 lat. Do obecnego wizerunku posiadłości przyczynili się przede wszystkim dwaj członkowie rodu: Kacper Średni, który rozpoczął rozbudowę zamku w stylu renesansowym, a także jego syn Kacper Młodszy, który dokończył dzieło ojca.

Co ciekawe, Kacper Młodszy należał do elity najbogatszych i najlepiej wykształconych dziedziców na Dolnym Śląsku. To jemu Kliczków zawdzięcza prawa miejskie oraz przywilej targowy, otrzymane w 1610 roku. Pozycję właściciela rezydencji potwierdzała też wizyta króla Macieja Korwina w 1611 roku. Zamek był już wtedy po rozbudowie i posiadał dwie sale balowe, kaplicę, dwadzieścia komnat oraz salę dworską. W skład założenia wchodziły również dwa dziedzińce i szereg wkomponowanych w zespół dworski zabudowań pomocniczych, takich jak stajnie, słodownia czy browar.

Niestety z chwilą wybuchu wojny trzydziestoletniej nadeszły trudne czasy dla zamku. Kliczków obłożono bardzo wysokim podatkiem, a ponadto dwukrotnie stacjonowały tam wojska cesarskie. Ówczesny właściciel Hans von Rechenberg nie radził sobie z utrzymaniem Kliczkowa, więc w 1631 roku sprzedał majątek rodzinie von Schellendorf.

W 1703 roku kliczkowskie dobra trafiły w ręce Hansa von Frankenberga. Za rządów Hansa oraz jego synów Filipa i Maksymiliana przeprowadzono modernizację wnętrz i otoczenia rezydencji: założono aleje lipowe, zbudowano barokowe fontanny i nową kaplicę, a także zmieniono charakter elewacji budynku i postawiono nowy wjazd.

Od połowy XVIII wieku zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu znalazł się w posiadaniu hrabiego Fryderyka zu Solms-Barutha, któremu zawdzięcza swój obecny wygląd. Fryderyk zlecił przebudowę zamku dwóm berlińskim architektom, a efektem trwających trzy lata prac była imponująca posiadłość nawiązująca do zamków nad Loarą. W tym czasie zmieniło się też otoczenie pałacu. Założono 80-hektarowy park w stylu angielskim, rodowym mauzoleum i cmentarzem dla ulubionych koni Fryderyka.

Po śmierci Fryderyka właścicielem majątku stał się jego najstarszy syn Henryk Christian zu Solms-Baruth. Na początku XX wieku rezydencja była popularnym miejscem spotkań i rozrywek elity arystokracji niemieckiej. Wszystko zmieniło się jednak podczas drugiej wojny światowej, gdy członków rodziny aresztowało gestapo. Zamek skonfiskowano i wywieziono z niego najcenniejsze dobra, a jakiekolwiek pozostałości zostały wkrótce rozszabrowane przez żołnierzy sowieckich oraz napływających ze wschodu Polaków.

Na przestrzeni kolejnych dekad niegdyś budząca podziw rezydencja popadała w coraz większą ruinę. W latach 70. ubiegłego wieku Politechnika Wrocławska próbowała ratować obiekt, lecz do prawdziwego przełomu doszło dopiero w 1999 roku, gdy wrocławska firma podjęła się odbudowy kompleksu z przeznaczeniem na hotel.

Obecnie zamek Kliczków to luksusowe centrum konferencyjno-wypoczynkowe, dysponujące centrum SPA & Wellness z basenem, kortami tenisowymi, boiskami sportowymi, centrum jeździeckim oraz licznymi atrakcjami dla najmłodszych gości.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kliczków i okolica

Zamek Kliczków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...