Zamek Inowłódz

Zamek w Inowłodzu, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie łódzkim, został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warownia pełniła nie tylko funkcje obronne i militarne, ale także stała się siedzibą lokalnej władzy monarszej.

Na przestrzeni dziejów zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Jeszcze w XIV wieku w zamian za użyczone królowi pieniądze twierdza przeszła w ręce braci Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, jednak już pod koniec tego samego stulecia Władysław Jagiełło wykupił ją z zastawu i sfinansował jej rozbudowę.

Kolejną, a zarazem prawdopodobnie największą modernizację zamku przeprowadzono w XVI wieku. Uszkodzona w wyniku pożaru warownia, należąca wówczas do zamożnego szlacheckiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, została przebudowana i umocniona.

W XVII wieku zamek przeszedł w ręce rodu Lipskich herbu Łada, którzy, jak się okazało, byli jego ostatnimi właścicielami. W czasie wojen szwedzkich twierdza, która znalazła się w centrum konfliktu, została poważnie zniszczona i przestała pełnić funkcje obronne.

Popadający ruinę w zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. Pierwsze prace archeologiczne zainicjowano w drugiej połowie XX wieku, natomiast u progu nowego tysiąclecia niegdysiejszą warownię objęto planami odbudowy oraz rekonstrukcji.

W czerwcu 2013 roku miało miejsce oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu, który został udostępniony zwiedzającym. W dawnej twierdzy swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Inowłódz i okolica

Zamek Inowłódz - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • DVDmed
    DVDmed 2015-08-05 o 12:38

    Jestem pełen podziwu dla Państwa produkcji , pełny profesionalizm. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...