Zamek Grodziec

Zamek Grodziec, znajdujący się we wsi o tej samej nazwie, to późnogotycka budowla, wzniesiona na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu. Historia niegdysiejszej warowni, usytuowanej w malowniczym otoczeniu Pogórza Kaczawskiego, sięga połowy XII wieku.

Pierwszym właścicielem zamku był książę Bolesław I Wysoki. Jego następca, Henryk Brodaty, zastąpił drewniano-ziemny gród murowanym, który na przestrzeni dziejów był systematycznie rozbudowywany. W okresie wojen husyckich warownia została zdobyta i splądrowana, jednak już w 1470 roku odkupił go książę legnicki Fryderyk I.

Za jego sprawą do Grodźca sprowadzono mistrzów murarskich z Wrocławia, Legnicy i Görlitz, którzy nadali budowli zachowany do dzisiaj układ przestrzenny. Po śmierci księcia, za czasów którego zamek stał się potężną warownią, prace były kontynuowane na polecenie jego syna, Fryderyka II.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ze względu na ogromną skalę zniszczeń oraz utratę znaczenia militarnego, po wojnie część obwarowań została wysadzona. Mimo że w XVII i XVIII wieku podejmowano próby odbudowy zamku, poważne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne rozpoczęto dopiero w 1800 roku, kiedy właścicielem warowni został książę Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa.

Choć w okresie kampanii napoleońskiej je przerwano, już w latach 30. XIX wieku zamek stał się bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia dawną warownię poddano gruntownej przebudowie, a w zamku powstały muzeum sztuki, hotel oraz restauracja. Niestety, w 1945 roku historyczna warownia została zaatakowana i spalona przez Rosjan.

W latach 60. XX wieku zamek Grodziec został częściowo odbudowany. W latach 2004-2005 był częstym miejscem realizacji produkcji filmowych dla telewizji szwedzkiej, francuskiej, belgijskiej oraz rosyjskiej, natomiast w 2007 i 2008 roku stał się scenerią do kręconych przez Rosjan filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Obecnie zamek słynie między innymi z organizowanych na jego terenie imprez o zasięgu regionalnym i międzynarodowym, takich jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni oraz Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Grodziec i okolica

Zamek Grodziec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...