Zamek Czocha

Zamek Czocha jest jedną z najbardziej znanych zabytkowych budowli obronnych w województwie dolnośląskim. Dawna warownia graniczna znajduje się w miejscowości Sucha, nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, około 40 kilometrów od Jeleniej Góry.

Zamek został wzniesiony w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Na przestrzeni kolejnych stuleci kilkakrotnie zmieniał on swych właścicieli. Warownia należała między innymi do księcia Henryka I jaworskiego, księcia Bolka II Małego oraz rodu von Nostitz, w rękach którego pozostawała do 1700 roku.

W 1909 roku drezdeński producent wyrobów tytoniowych Ernst Gütschow kupił zamek, a następnie rozpoczął jego przebudowę. Choć trwające do 1912 roku prace przeprowadzono z uwzględnieniem wyglądu warowni z 1703 roku, zniszczono wiele najstarszych fragmentów kompleksu. Ernst Gütschow mieszkał w zamku do marca 1945 roku, zaś opuszczając posiadłość, pozostawił najcenniejszą część jej wyposażenia.

Po drugiej wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników. Przez krótki czas w dawnej warowni mieszkali uchodźcy z Grecji, natomiast od 1952 roku mieścił się w niej Wojskowy Dom Wczasowy.

Obecnie właścicielem zamku Czocha jest Grupa Hoteli WAM, należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W zabytkowej posiadłości funkcjonuje ośrodek hotelowo-konferencyjny, a ponadto organizowane są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie.

W 2012 roku zamek Czocha został wyróżniony przez National Geographic Traveler. W zorganizowanym przez miesięcznik plebiscycie, w którym czytelnicy wybierali 7 nowych cudów Polski, warownia zajęła 6. miejsce.

Zamek Czocha - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...