Zamek Bąkowiec w Morsku

Historia zamku Bąkowiec w Morsku, niewielkiej miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie jest do końca znana. Nie wiadomo kto i kiedy wzniósł warownię, jednak przyjmuje się, że powstała ona w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka.

Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi z 1390 roku, kiedy to przekazano ją rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Na przestrzeni stuleci zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a jego dzieje pod ich panowaniem nie zawsze były dokumentowane. Na początku XVII wieku budowla znajdowała się już w złym stanie i została opuszczona.

Po drugiej wojnie światowej teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowej i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. W 1961 roku przeprowadzono konserwację ruin, a kilka lat później dawną warownię wpisano do rejestru zabytków.

Od 1999 roku ośrodek wraz z pozostałościami twierdzy stał się własnością firmy z Dąbrowy Górniczej. Obecnie na tym obszarze, oprócz zamkowych ruin, znajdują się także hotel z restauracją, kawiarnia, stok narciarski, boiska rekreacyjne, pole golfowe, korty tenisowe, basen oraz plac zabaw dla dzieci. W budowie jest również mini ZOO.

Jednak zabytkowe mury skrywają w sobie nie tylko historię warowni, ale też liczne tajemnice. Kilka z nich odkrywają przed nami związane z zamkiem legendy. Jedna z nich mówi o skarbie należącym do bogatego pana. Pewnego dnia wyruszył on na wojnę, ale nigdy z niej nie wrócił, a jego majątek w dalszym ciągu jest ukryty na terenie twierdzy.

Inna legenda opowiada o rycerzu, który uwięził córkę w lochu, ponieważ zakochała się w ubogim chłopaku. Młoda dziewczyna umarła z głodu, a jej ukochany postanowił się zemścić. Zamek został zdobyty, a jego pana powieszono. Od tej chwili w czasie burz w dawnej warowni pojawia się zjawa wisielca, a z murów dochodzi szloch więzionej córki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Morsko i okolica

Zamek Bąkowiec w Morsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...