Zalew Zakrzówek

Zakrzówek to dawna wieś, włączona do Krakowa 1909 roku. Obecnie jest częścią stolicy Małopolski i wchodzi w skład dzielnicy Dębniki. Na Zakrzówku znajduje się Zalew Zakrzówek, dla wielu jeden z najpiękniejszych tego typu zbiorników wodnych w Polsce.

Zalew Zakrzówek nie jest jednak dziełem natury. Powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawniej istniejącego tu kamieniołomu. Za sprawą złóż wydobywanego tu niegdyś wapienia, woda zalewu zachwyca niezwykłą przejrzystością i rajskim, turkusowym odcieniem.

Zalew składa się z dwóch zbiorników, połączonych wąskim przesmykiem. W pogodne, słoneczne dni, zwłaszcza wiosną i latem, można tu spotkać wielu mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których tereny akwenu stały się miejscem wypoczynku i rekreacji.

Choć kąpiel w zalewie jest zabroniona, zakaz ten jest często łamany. Panują tu jednak fantastyczne warunki do nurkowania, które akurat jest oficjalnie dozwolone. Głębokość akwenu dochodzi miejscami do 32 metrów, a widoczność wynosi nawet 15 metrów.

Chętnych do eksplorowania zakątków zalewu zwykle nie brakuje. Można tu zobaczyć fiata, autobus i dawną przebieralnię robotników, a także tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, który pracował w kamieniołomie od września 1940 roku do października 1941 roku.

Ciekawym, znajdującym się nieopodal miejscem są również Skałki Twardowskiego, które stanowią część byłego kamieniołomu. Według popularnej legendy mistrz Twardowski prowadził tutaj szkołę magii i odprawiał czary. Pewnego dnia w jego laboratorium miało dojść do wielkiej eksplozji, w wyniku której ukształtował się tutejszy krajobraz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zalew Zakrzówek - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...