Zakręt Śmierci

W okolicach Szklarskiej Poręby, na Drodze Sudeckiej prowadzącej do Świeradowa-Zdroju, znajduje się słynny Zakręt Śmierci. To bardzo ostry, a tym samym niezwykle niebezpieczny niemal 180-stopniowy wiraż.

Zakręt Śmierci powstał w 1937 roku na polecenie niemieckich władz i był ważnym punktem strategicznym. W murze otaczającym ten fragment drogi można dostrzec tunele minerskie, pozwalające na umieszczenie ładunków wybuchowych, które w razie potrzeby miały zostać zdetonowane, by uniemożliwić wrogim oddziałom przedostanie się do Świeradowa-Zdroju.

Jednak ostatecznie Zakręt Śmierci stał się miejscem licznych wypadków, którym, jak łatwo wywnioskować, zawdzięcza swoją dość niechlubną nazwę. Prawdopodobnie najbardziej znany, który zapoczątkował tragiczną serię, wydarzył się w 1945 roku, kiedy w przepaść runęło kilka ciężarówek z radzieckimi żołnierzami.

Obecnie większość zdarzeń jest spowodowana nieostrożną jazdą i niefrasobliwością kierowców, ale funkcjonariusze lokalnej policji przyznają, że na tym odcinku często panują bardzo trudne warunki, nawet przy pięknej pogodzie. Z tego względu zakręt zyskał kolejny przydomek i bywa przez nich określany mianem trójkąta bermudzkiego.

Chcąc zminimalizować liczbę wypadków, a także wykorzystać tkwiący w tym miejscu potencjał, samorząd Szklarskiej Poręby próbował przeforsować pomysł budowy objazdu zakrętu i utworzenia na nim alei spacerowej. Niestety, koncepcja nie spotkała się z uznaniem drogowców, między innymi z uwagi na skomplikowany charakter koniecznych do przeprowadzenia procedur, w związku z czym nie została zrealizowana.

Mimo to turystów zazwyczaj tu nie brakuje. Ponad szosą znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Nie bez powodu krajobraz ten był niegdyś nazywany Złotym Widokiem, choć Zakręt Śmierci z lotu ptaka z pewnością robi nie mniejsze wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szklarska Poręba i okolica

Zakręt Śmierci - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...