Wieża ciśnień w Gołdapi

Wieża ciśnień w Gołdapi powstała w 1905 roku i od samego początku swego istnienia była ważnym elementem miejskiej sieci wodociągowej. Obiekt, którego wysokość wynosi 46,5 metra, został zbudowany w całości z cegły ceramicznej.

Wieża ciśnień należy do grona najważniejszych budowli zabytkowych Gołdapi, których, choć jest to dość subiektywne stwierdzenie, znajduje się w mieście niezbyt wiele. Niemniej, gołdapska wieża jest obiektem bardzo interesującym, co już nie podlega właściwie żadnej wątpliwości.

Ciekawostką może być fakt, że wieża ciśnień w Gołdapi jako jedna z nielicznych nie została zniszczona, mimo prowadzonych na przestrzeni dziejów działań wojennych. Jedynie na ścianach budowli były widoczne ślady po postrzałach.

Wieża ciśnień zaopatrywała mieszkańców Gołdapi w wodę aż do zimy w 1986 roku. Powodem wyłączenia jej z eksploatacji było pęknięcie zbiornika.

Aż 20 lat musiało upłynąć, by wieża zyskała drugie życie. W 2008 roku prywatny inwestor, będący jednocześnie miłośnikiem tego typu obiektów, rozpoczął gruntowny remont wieży, obejmujący między innymi budowę dwóch nowoczesnych tarasów widokowych, zaprojektowanych przy uwzględnieniu architektury budynku.

Obecnie wieża ciśnień w Gołdapi jest udostępniona zwiedzającym, których kusi perspektywa podziwiania panoramy miasta i otaczających je lasów. W wieży znajduje się także klimatyczna kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołdap i okolica

Wieża ciśnień w Gołdapi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...