Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. W 1922 roku Stryjeński wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, który zakładał podział miejscowości na specjalne strefy.

W południowej części Zakopanego miała powstać dzielnica sportowa, której centrum stanowić będzie właśnie Wielka Krokiew. Mimo że z powodu trudności finansowych budowa obiektu postępowała stosunkowo powoli, projekt Stryjeńskiego udało się zrealizować. Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku.

Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 120 metrze, co czyni obiekt największą, tuż obok kompleksu im. Adama Małysza w Wiśle, skocznią narciarską w Polsce z homologacją FIS. Wielką Krokiew wyróżnia też pojemność trybun, które mogą pomieścić nawet 50 tysięcy kibiców.

Każdego roku skocznia staje się areną zmagań skoczków narciarskich z całego świata. Na Wielkiej Krokwi organizowane są zawody rangi krajowej i międzynarodowej, w tym Mistrzostwa Polski oraz konkurs z cyklu Pucharu Świata.

Jednak skocznia jest nie tylko obiektem sportowym, ale także jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego, przyciągającą turystów zarówno latem, jak i zimą. Zwiedzanie Wielkiej Krokwi nie może obejść się bez wjazdu kolejką krzesełkową na szczyt skoczni, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama kurortu.

A jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji przekonać się o tym osobiście, doskonałą rekompensatą będzie widok Wielkiej Krokwi z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zakopane i okolica

Wielka Krokiew - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...