Wiatraki koźlaki w Lednogórze

Koźlak to najstarszy, a zarazem uznawany za najbardziej prymitywny, typ wiatraka, w całości zbudowany z drewna. Do Europy koźlaki przywędrowały w XII wieku, jednak w Chinach i Persji zaczęły pojawiać się już w VII wieku.

Polska odsłona historii koźlaków rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to pierwsze wiatraki tego typu stanęły w Wielkopolsce i na Kujawach. Już w kolejnym stuleciu koźlaki były powszechnie stosowane na rodzimych ziemiach, a ich solidną konstrukcję, która pozostawała niemal niezmienna, doceniano jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Współcześnie wiatraki typu koźlak zobaczyć można w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Jedną z nich jest Lednogóra, urokliwa wieś, leżąca nad jeziorem Lednica, około 30 kilometrów od Poznania.

Wiatrak typu koźlak jest także atrakcją Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, miasteczku usytuowanym kilka kilometrów od Lednogóry. W gronie zabytków prezentowanych w skansenie znajdują się również dawne domy i stodoły, drewniany kościół, barokowy dwór, karczma czy młyn wodny, a ponadto przedmioty codziennego użytku niegdysiejszych mieszkańców tych ziem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Wiatraki koźlaki w Lednogórze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Claire
    Claire 2014-12-19 o 09:46

    Super!!!! Nous les avions vus d'en bas... Maintenant, les voilà d'en haut !!! :-) Bonne continuation à vous et ce super projet :-)

  • Andrzej
    Andrzej 2015-01-14 o 16:21

    Świetne i niekonwencjonalne ujęcia obiektów, często zabytkowych. Brakuje tylko opcji wyłączenia dźwięku, który nie zawsze jest potrzebny. Wielkie uznanie dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...