Wiadukty w Stańczykach

Wiadukty w Stańczykach, niewielkiej wsi leżącej na Mazurach, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym regionie. Niekiedy określane mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej, porównywane do swych rzymskich odpowiedników, w rzeczywistości stanowią część nieczynnej już linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy.

Projekt wspomnianej linii kolejowej był gotowy na początku XX wieku, ale już ramy czasowe, w których prowadzono prace, nieco różnią się w zależności od źródła. Ogólnie przyjmuje się, że mosty w Stańczykach powstawały w latach 1907-1926, przy czym ich budowę przerwano na czas pierwszej wojny światowej.

Wiadukty w Stańczykach są najwyższymi na tej linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Konstrukcja wznosi się na imponującą wysokość 36,5 metra, natomiast jej długość wynosi 180 metrów. Niemniej uwagę przykuwa nie tylko ich rozmiar, ale także ciekawa architektura i bogate zdobnictwo, za sprawą których mosty przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.

Pierwsze pociągi na linii zaczęły kursować w 1927 roku, jednak ostatni skład przejechał tą trasą już pod koniec 1944 roku. Kilka miesięcy później Rosjanie zaczęli demontować większość mazurskich torowisk, a biegnąca przez Stańczyki linia nie była w tej kwestii wyjątkiem.

Na bliższej współczesności karcie historii mostów w Stańczykach dowiadujemy się, że w ich sąsiedztwie założono bazę sportów ekstremalnych. Miłośnicy krążącej w żyłach adrenaliny mogli skusić się na skok na bungee, by znaleźć się o włos, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, od nurtu płynącej w dolinie rzeki Błędzianki. Niestety, tę możliwość przekreślił stale pogarszający się stan techniczny budowli.

Obecnie wiadukty w Stańczykach znajdują się w rękach prywatnych. Sukcesywnie poddawane modernizacjom, bardzo skutecznie przyciągają turystów, z myślą o których odrestaurowano nawierzchnię oraz bariery.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stańczyki i okolica

Wiadukty w Stańczykach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Jurek
    Jurek 2014-11-08 o 11:31

    Piękne, imponujące !!!!!!! szkoda ,że mało wykorzystywane. Pozdrawiam

  • Kasia
    Kasia 2015-02-28 o 19:10

    choć w prywatnych rękach, w porach odwiedzin turystów często zamknięte :-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...