Twierdza Kłodzko
Zobacz też:
Twierdza Kłodzko, należąca do grona najcenniejszych zabytków Ziemi Kłodzkiej, w pełnej okazałości zaprezentowała się światu w połowie XVI wieku. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jej historia zaczęła być pisana już kilka stuleci wcześniej.
Pierwsze wzmianki potwierdzające istnienie drewniano-kamiennego grodu w Kłodzku pochodzą z końca X wieku. Zdobyty i zniszczony, w 1129 roku został zastąpiony przez warowny dwór. U progu XIV wieku przekształcono go w zamek mieszkalny, a następnie okazałą rezydencję, będącą siedzibą władcy ówczesnego hrabstwa.
Oczekiwany przełom nadchodzi w 1557 roku. Po trzech latach intensywnych prac Kłodzko mogło poszczycić się imponującym systemem obronnym, rozbudowywanym i modernizowanym aż do XIX wieku. Największe zmiany przypisuje się Fryderykowi II Wielkiemu, królowi Prus, w rękach którego twierdza znalazła się w 1742 roku.
Mimo to w 1877 roku warownia utraciła swój status, ale w dalszym ciągu pozostawała obiektem militarnym. W zamkowych murach utworzono między innymi więzienie, które funkcjonowało w tym miejscu również podczas drugiej wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu budowlę zaadaptowano na skład i magazyn wojskowy.
Nowy rozdział w dziejach twierdzy przyniósł rok 1960, kiedy to kłodzkie fortyfikacje uznano za zabytek i częściowo udostępniono zwiedzającym. W ramach ciekawostki warto dodać, że niekiedy wykorzystywano je też w inny sposób, tak jak w 1970 roku, gdy w warowni powstawały ujęcia do serialu Czterej Pancerni i Pies.
Obecnie historyczna forteca znów dumnie góruje nad miastem, o czym z pewnością przekonamy się oglądając Twierdzę Kłodzko z lotu ptaka. Wspaniałe wrażenie robi także po zmroku, gdy subtelnie oświetla ją specjalna iluminacja, tworząca nieco tajemniczą, ale jednocześnie romantyczną aurę.
W obiekcie regularnie prowadzone są prace renowacyjne, dzięki czemu odzyskuje on swą dawną świetność. Turyści mogą zobaczyć ostateczny punkt obrony warowni i odkryć najciemniejsze zakamarki podziemnego labiryntu, a w trakcie nocnego zwiedzania poznać najsłynniejsze legendy, od stuleci krążące w murach twierdzy.
Twierdza Kłodzko - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz