Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku, malowniczej miejscowości na Mazurach, powstała w latach 1843-1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Zabytkowa fortyfikacja o kształcie gwiazdy położona jest w zachodniej części Giżycka.

Na początku kwietnia 1843 roku król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez bramy Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną, zaś całość miał otaczać mur Carnota o długości ponad 2300 metrów. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 4 września 1844 roku i była początkiem właściwego etapu budowy twierdzy.

W grudniu 1846 roku król podjął decyzję o uhonorowaniu jednego ze zwolenników i inicjatorów budowy obiektu, generała von Boyen, oraz nadaniu twierdzy jego imienia. Bastiony otrzymały nazwy Hermann, Ludwig, Leopold od imion generała oraz Schwert, Recht i Licht od symboli umieszczonych w herbie generała - Miecza, Prawa i Światła.

Fort został przygotowany dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku, od 1889 roku w mieście funkcjonowała komendantura, zaś w 1902 roku w twierdzy umieszczono składnicę artyleryjską.

Po pierwszej wojnie światowej zmieniono przeznaczenie fortu, tworząc w nim między innymi szpital. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. W czasie wojny w fortyfikacji swą siedzibę miał między innymi ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii generała Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę.

W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili twierdzę bez walki. W tym samym roku przeszła ona w ręce Wojska Polskiego, które jednak korzystało w niej w ograniczony sposób i przekazało jej część cywilnym zakładom spożywczym, co wiązało się z budową nowych, zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu budynków.

Ten stan rzeczy utrzymywał się do początku lat 90., kiedy to większość zakładów została zlikwidowana. Po opuszczeniu przez wojsko, fortyfikacja była ogólnodostępna, co niestety przyczyniło się do sporej dewastacji obiektu.

W 1994 roku miasto przekazało większość fortu Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zagospodarowało jego teren oraz udostępniło większość obiektów do zwiedzania, wyznaczając ścieżki oraz przewodników. W historycznym forcie odbywają się ponadto rekonstrukcje historyczne, zloty oraz koncerty, natomiast w koszarowcu przy Bramie Giżyckiej urządzono również schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Twierdza Boyen w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...