Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, założoną w 2008 roku przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Teatr prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną oraz edukacyjną.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego położony jest w Śródmieściu, między ulicami Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki. Jego budowę, według projektu Włocha Renato Rizzi, rozpoczęto w marcu 2011 roku. Uroczysta ceremonia otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku miała miejsce 19 września 2014 roku.

Od 2008 roku GTS, wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense, organizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie. W 1997 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska, przekształcono je w Festiwal Szekspirowski. Do 2015 roku włącznie odbyło się 19 edycji festiwalu, w ramach których zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli z teatrów z Polski, Europy i wielu innych zakątków świata.

Ważnym obszarem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest też edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów oraz wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. W GTS organizowane są lekcje szekspirowskie, wykłady, spotkania, warsztaty teatralne i artystyczne oraz zajęcia praktyczne.

Gdański Teatr Szekspirowski współpracuje także ze środowiskiem artystycznym oraz ruchem artystycznym i kulturalnym. Teatr jest organizatorem koncertów i wystaw, a ponadto uczestniczy w krajowych i zagranicznych wymianach artystycznych.

Gdański Teatr Szekspirowski jest również założycielem Teatru w Oknie - pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Teatr w Oknie jest usytuowany w samym sercu gdańskiej starówki i mieści około 40 osób. Rampę sceniczną, element scenografii oraz przestrzeń gry stanowią dwa duże okna, wychodzące na główną spacerową ulicę stolicy Trójmiasta. Dzięki temu wystawianie wielu spektakli jest możliwe zarówno wewnątrz teatru, jak i na zewnątrz, na dobudowanej scenie, a nawet bezpośrednio na ulicy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Teatr Szekspirowski w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...