Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia zabytków, od lat przyciągających tysiące turystów z najróżniejszych zakątków kraju.

W gronie najważniejszych wymienia się między innymi pozostałości murów miejskich, w tym Bramę Krakowską, Bramę Grodzką oraz Basztę Gotycką. Najbardziej rozpoznawalna jest bez wątpienia Brama Krakowska, strzegąca dostępu do Starego Miasta i będąca historycznym symbolem grodu. Zbudowana w XIV wieku w duchu gotyku, w XVIII wieku zyskała cechy stylu barokowego. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Lubelskiego, w którym prezentowane są dzieje miasta.

Kolejnym obiektem, który trzeba zobaczyć, jest neogotycka Wieża Trynitarska, pełniąca również funkcje dzwonnicy i będąca siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Wieża Trynitarska jest najwyższym zabytkowym punktem widokowym Lublina - z platformy usytuowanej na wysokości 40 metrów turyści mogą podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Do grona najciekawszych obiektów Starego Miasta w Lublinie należy zaliczyć też wzniesioną w drugiej połowie XVI wieku archikatedrę. Autorami projektu obecnie największego kościoła w mieście są jezuiccy architekci Giovanni Maria Bernardoni i Giuseppe Brizio. W archikatedrze, określanej mianem perły baroku Lubelszczyzny, można zobaczyć między innymi XVII-wieczny ołtarz, obraz Matki Boskiej Płaczącej, zbiory przedmiotów liturgicznych oraz XIV-wieczną chrzcielnicę. Zwiedzającym świątynię udostępnia się także krypty, w których pochowani są biskupi lubelscy.

Uwadze turystów nie powinien umknąć również Trybunał Główny Koronny, początkowo pełniący funkcję ratusza, w którym po 1578 roku odbywały się sprawy sądowe szlachty małopolskiej. Teraz w budynku mieści się Pałac Ślubów, natomiast w dawnej piwnicy i więzieniu swój początek ma Lubelska Trasa Podziemna o łącznej długości około 300 metrów.

Na terenie Starego Miasta w Lublinie znajdują się też Plac Łokietka oraz Plac Po Farze. Pierwszy z wymienionych, powstały w 1611 roku, zlokalizowany jest tuż przed Bramą Krakowską i łączy Stare Miasto z ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem oraz Lubartowską. Przez długi czas pełnił rolę placu targowego, na którym handlowano głównie zbożem. Z kolei Plac Po Farze to pozostałość po kościele farnym pw. św. Michała Archanioła, rozebranym w połowie XIX wieku. U progu obecnego stulecia plac zagospodarowano, eksponując między innymi fundamenty świątyni.

Spacerując po Starym Mieście w Lublinie warto zobaczyć także otwarty w 1822 roku Teatr Stary, będący drugim najstarszym zachowanym teatrem w Polsce, a ponadto Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Piwnicę pod Fortuną, gdzie znajdują się jedne z niewielu zachowanych na terenie Polski XVI-wieczne malowidła o charakterze świeckim. Na uwagę niewątpliwie zasługuje również kilkadziesiąt otaczających Stare Miasto renesansowych i klasycystycznych kamienic.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lublin i okolica

Stare Miasto w Lublinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...