Stadion PGE Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym, który umożliwia organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych czy targów. Kompleks został zbudowany w niecce byłego słynnego Stadionu Dziesięciolecia przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, które w 2012 roku odbywały się w Polsce i Ukrainie.

Pomysł budowy nowego stadionu w Warszawie powstał już w połowie lat 90. XX wieku. Kwestią sporną pozostawała jednak lokalizacja kompleksu. Jedna z koncepcji zakładała budowę obiektu na terenach Stadionu Dziesięciolecia, inne - na Białołęce, Służewcu, Łuku Siekierkowskim, w Wawrze czy w Wesołej. Wybór Polski na współgospodarza piłkarskich mistrzostw Europy ostatecznie przyspieszył proces decyzyjny i tempo działania.

Prace budowlane rozpoczęto w maju 2008 roku, natomiast w styczniu 2012 roku miało miejsce oficjalne otwarcie kompleksu. Projektantami Stadionu Narodowego są Markus Pfisterer, Martin Hakiel, Hubert Nienhoff, autorzy zwycięskiej koncepcji konkursowej i dokumentacji wykonawczej oraz Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, którzy pełnili rolę koordynatorów lokalnych, a także odpowiadali za dokumentację wykonawczą.

Stadion Narodowy posiada 4 najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Na trybunach znajduje się 58 500 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż. Z kolei podczas imprez muzycznych kompleks może pomieścić 72 900 osób.

Stadion Narodowy w Warszawie został również udostępniony do zwiedzania przez turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane. Na terenie obiektu wytyczono kilka tras tematycznych, a na górnej trybunie stadionu utworzono punkt widokowy.

Zgodnie z umową podpisaną w 2015 roku z Polską Grupą Energetyczną, do października 2020 roku kompleks będzie nosił nazwę PGE Narodowy. Oficjalnym operatorem stadionu jest spółka Skarbu Państwa PL.2012+, utworzona przez ministra sportu i turystyki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Stadion PGE Narodowy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...