Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu i podniesieniu trybun, dzięki czemu jego pojemność zwiększyła się do około 30 tysięcy miejsc. Co ciekawe, w tamtym okresie Stadion Gwardii był jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Jeszcze pod koniec lat 80. na stadionie spotkania rozgrywała występująca w Ekstraklasie Jagiellonia, lecz już w następnej dekadzie obiekt zaczął niszczeć. W konsekwencji dawny Stadion Gwardii, a od 1991 roku Hetmana Białystok, stał się areną zmagań wyłącznie dla zespołów z III bądź IV ligi.

Zmiany przyniósł początek kolejnego stulecia, kiedy to poprawiła się zarówno sportowa, jak i finansowa kondycja Jagiellonii, która grała w ówczesnej drugiej lidze. W 2005 roku za pieniądze klubu odnowiono trybunę, na której zainstalowano 5000 krzesełek, natomiast w 2006 roku obiekt skomunalizowano, dzięki czemu droga do dalszego unowocześniania, przy większym udziale władz miasta, stała otworem.

Już w 2007 roku rozpoczęto działania mające na celu dostosowanie stadionu do wymogów Ekstraklasy. Obiekt zyskał podgrzewaną płytę boiska i nową murawę, powiększono i wyremontowano szatnie, a także zbudowano salę konferencyjną oraz pokoje do badań antydopingowych i dla delegata PZPN. Ponadto, w tym samym roku do użytku oddano nową trybunę, wymieniono ogrodzenie trybuny i zainstalowano sztuczne oświetlenie.

Mimo szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych, pozwalały one jedynie doraźnie spełnić wymogi Ekstraklasy - klub potrzebował bowiem nowoczesnego, stworzonego od podstaw stadionu. Ogłoszony w 2006 roku konkurs wygrał projekt zakładający budowę nowego obiektu o łącznej pojemności ponad 22 tysięcy miejsc.

W październiku 2010 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę stadionu. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami, obiekt powinien być gotowy w 2012 roku, jednak z powodu opóźnień w pracach, miasto wypowiedziało umowę konsorcjum, które zwyciężyło w pierwszym przetargu. Po ponownym przetargu i wyborze nowego konsorcjum, w 2013 roku oddano do użytku pierwszą część stadionu z trybunami dla 7 tysięcy osób, salami konferencyjnymi oraz miejscami dla mediów. Drugi etap prac obejmował stworzenie trybun dla blisko 15 tysięcy widzów, lokali komercyjnych oraz boiska treningowego w sąsiedztwie obiektu.

Pozwolenie na użytkowanie kompleksu wydano 9 października 2014 roku. Już kilka dni później, 18 października, odbyło się uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, podczas którego rozegrano mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok i Pogonią Szczecin. Obecnie na obiekcie odbywają się w głównej mierze spotkania występującej w Ekstraklasie Jagiellonii Białystok, a ponadto mecze rangi międzynarodowej oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Białystok i okolica

Stadion Miejski w Białymstoku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...