Spodek w Katowicach

Katowicki Spodek, jedna z największych i najnowocześniejszych hali widowiskowo-sportowych w Polsce, jest niewątpliwie symbolem stolicy województwa śląskiego.

Pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej w Katowicach pojawił się w 1955 roku. Cztery lata później otrzymał realny kształt i przybrał postać projektu, którego autorów nagrodzono między innymi Złotym Wawrzynem Olimpijskim. Ale, co ciekawe, plan zakładał, że obiekt zostanie wzniesiony na obrzeżach miasta, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, współcześnie Parku Śląskim, leżącym już w granicach Chorzowa.

Ostatecznie rozstrzygnięto, że kompleks powstanie w centrum Katowic, co w głównej mierze jest zasługą Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody śląskiego, któremu stworzona przez architektów koncepcja niezwykle przypadła do gustu. W 1964 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne, a 9 maja 1971 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.

Warto dodać, że po wyborze docelowej lokalizacji projekt poszerzono o hotel, salę gimnastyczną, lodowisko oraz dwie pływalnie, ale z uwagi na wysokie koszty do realizacji ostatniej z wymienionych części przedsięwzięcia niestety nie doszło.

Ciekawostką architektoniczną z pewnością będzie również fakt, że pod posadzką hali ukryto ekran kinowy, który wysuwał się z podłogi przy specjalnie dobranym akompaniamencie. Jednak ostatnia, jak do tej pory, projekcja odbyła się w 2002 roku.

Od początku swego istnienia, Spodek jest prawdziwą dumą i chlubą Katowic. W kompleksie odbywają się liczne wydarzenia rozrywkowe, kulturalne, artystyczne i sportowe, także cykliczne. Spodek gościł największe gwiazdy światowej estrady, był areną zmagań najwyższej rangi w siatkówce, koszykówce, hokeju, kulturystyce i lekkoatletyce, a ponadto stał się miejscem organizacji konferencji naukowych, imprez targowych, widowisk politycznych czy nawet rewii cyrkowych.

Obiekt bez wątpienia zachwyca swoim rozmiarem. Podobno widzowie w ostatnim rzędzie górnych sektorów znajdują się na wysokości porównywalnej do piątego piętra standardowego budynku. Nie mniej imponująco prezentuje się Spodek w Katowicach filmowany z drona, choć będzie to jedynie namiastka czekających na nas w środku, niesamowitych wrażeń.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Katowice i okolica

Spodek w Katowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...