Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jednym z najcenniejszych bogactw naszego kraju są wspaniałe walory przyrodnicze. Ale niektóre z nich są dziełem współtworzonym zarówno przez matkę naturę, jak i człowieka. Znakomitym tego przykładem może być plantacja słonecznika, znajdująca się w okolicach Zawiercia, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast w Europie zadomowił się już w XVI wieku. Nie bez powodu określany jest mianem radosnej rośliny, a pola, na których się go uprawia, słonecznymi plantacjami.

Słoneczniki, osiągające wysokość do kilku metrów, uwielbiają działanie promieni słonecznych. Co więcej, dzięki zdolnościom, jakimi obdarzyła je natura, potrafią to na swój własny sposób okazywać.

Kwiaty słonecznika są zawsze zwrócone w stronę słońca, co możemy zaobserwować zwłaszcza w miesiącach letnich. A na takich plantacjach, jak ta na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, widok ten robi jeszcze większe, wręcz imponujące wrażenie.

W tym świetle przestaje dziwić fakt, że słonecznik przestał być postrzegany jedynie jako roślina o jadalnych nasionach, z których otrzymuje się także olej słonecznikowy czy wytwarza paszę dla zwierząt. Słonecznik zyskał rangę rośliny ozdobnej, a nawet stał się inspiracją dla takich artystów jak Vincent van Gogh.

Warto również wspomnieć, że cała Jura Krakowsko-Częstochowska jest obszarem niezwykle atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody, ale także amatorów aktywnego wypoczynku, pieszych wycieczek czy wędrówek po jaskiniach oraz pasjonatów historii i architektury.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska i okolica

Słoneczniki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Rogóźno
    Rogóźno 2016-07-20 o 11:54

    Szukam plantacji słonecznika chciałbym pomóc w zapylaniu i przyjechać z pszczółkami - może ktoś się chce przyczynić do rozwoju pszczelarstwa.

  • Kamil
    Kamil 2016-08-01 o 18:05

    Witam. Czy nie orientujecie się może czy pola słoneczników w tych okolicach jury są nadal w tym roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...