Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Zobacz też:
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle została otwarta jesienią 2008 roku. Ale nie wszyscy wiedzą, że historia obiektu, będącego jedną z największych atrakcji leżącego w Beskidach miasta, sięga jeszcze lat 30. ubiegłego stulecia.
Pierwszą, drewnianą skocznię w Malince, dzielnicy Wisły usytuowanej w dolinie potoku o tej samej nazwie, zbudowano w 1933 roku. Na przestrzeni kolejnych dekad obiekt był systematycznie modernizowany, a najważniejsze prace przeprowadzono na przełomie lat 60. i 70. W tym czasie powstała wieża sędziowska, wykonano stalowy rozbieg i przeniesiono punkt konstrukcyjny na 105 metr.
W 2001 roku zdecydowano o zburzeniu wzniesionej niemal 70 lat wcześniej skoczni i zastąpieniu jej nowoczesnym obiektem o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 120 metrze. W 2004 roku oficjalnie rozpoczęto budowę, a w 2005 roku odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanego przez prezydenta aktu erekcyjnego.
Skocznię oddano do użytku we wrześniu 2008 roku, czyli o rok później niż planowano, co było spowodowane osunięciem się ziemi przy okazji prac przy zeskoku. Patronem nowo powstałego obiektu został urodzony w Wiśle słynny skoczek narciarski Adam Małysz, należący do grona najbardziej utytułowanych sportowców w historii dyscypliny.
Obecnie kompleks, będący własnością Centralnego Ośrodka Sportu, jest przede wszystkim areną zmagań profesjonalistów w ramach krajowych i międzynarodowych konkursów, a ponadto miejscem treningów polskich i zagranicznych zawodników.
Obiekt doskonale odnajduje się również w roli atrakcji turystycznej. Zwiedzający mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, by podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów z wieży widokowej lub odpocząć w kawiarni, z której widoczny jest najazd oraz belka startowa. Jednak podczas wizyty nie zobaczymy skoczni narciarskiej w Wiśle z lotu ptaka, a trzeba przyznać, że z tej perspektywy prezentuje się naprawdę imponująco.
W ramach ciekawostki warto dodać, że pierwszy rekord skoczni w 1933 roku ustanowił Mieczysław Kozdruń, który wylądował na 41 metrze. Magiczną granicę 100 metrów w 1984 roku przekroczył Janusz Malik, a w 2001 roku, tuż przed remontem obiektu, wynik 112,5 metra uczynił rekordzistą Wojciecha Skupnia. W 2009 roku, skokiem na 132 metry, nowe standardy wyznaczył Kamil Stoch, natomiast autorem aktualnego rekordu jest Austriak Stefan Kraft, który w 2013 roku poszybował na odległość 139 metrów.
Skocznia narciarska im. Adama Małysza - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz