Sanktuarium w Krzeszowie

Pocysterskie Opactwo i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, są określane mianem perły architektury barokowej regionu. W skład kompleksu wchodzą między innymi wkomponowane w malowniczy górski krajobraz Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół bracki pw. Świętego Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, posiadający godność bazyliki mniejszej, jest największą, a zarazem jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń Śląska. Kościół został wzniesiony w latach 1728-1735, a w pracach budowlanych i wykończeniowych miało uczestniczyć w sumie 41 murarzy, 13 cieśli, 12 kamieniarzy i 10 rzeźbiarzy.

Do Krzeszowa sprowadzono wówczas najwybitniejszych twórców barokowych, w tym takich malarzy, jak Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl, Feliks Antoni Scheffler czy Jan Hoffmann, oraz rzeźbiarzy - Ferdynanda Brokoffa, Antoniego Dorasila i Mateusza Brauna.

Kolejnym obiektem sanktuarium jest kościół bracki pw. Świętego Józefa, powstały w latach 1690-1696 z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Pierwotnie kościół służył jako świątynia parafialna, do której przybywała okoliczna ludność. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, których autorem był wybitny malarz śląskiego baroku - Michał Leopold Łukasz Willmann. Na freskach przedstawiono liczne sceny biblijne, a także Świętą Rodzinę, Jana Chrzciciela z Rodzicami, ofiarę Izaaka oraz krewnych Maryi i Józefa.

W skład krzeszowskiego kompleksu wchodzi również Mauzoleum Piastów Śląskich, które jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, a ponadto jednym z największych mauzoleów Europy. Mauzoleum jest dziełem artystów pracujących dla opactwa. Freski wykonał Jerzy Wilhelm Neunhertz, a płótna ołtarzy wyszły spod pędzla Feliksa Antoniego Schefflera. W grobowcu pochowano księcia Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Stałego oraz Bolka II Małego, na którym wygasła dynastia.

Sanktuarium w Krzeszowie tworzą też Dom Gościnny Opata, zbudowany w 1734 roku według projektu Jentscha, Betlejem, czyli kaplica symbolizująca grotę, w której narodził się Chrystus, oraz Kościół św. Anny, który po drugiej wojnie światowej popadł w ruinę, jednak w ostatnich latach został odrestaurowany.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszów i okolica

Sanktuarium w Krzeszowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...