Sanktuarium Maryjne Święta Lipka

Sanktuarium w Świętej Lipce, małej wsi w województwie warmińsko-mazurskim, to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce, którego historia rozpoczęła się w XIV wieku. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem i klasztorem jest zarazem jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według przekazywanych ustnie podań, więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po jej wykonaniu został uwolniony, a rzeźbę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej zasłynęła licznymi cudami.

Jednoznaczną informację o istnieniu kaplicy w Świętej Lipce można odnaleźć w przywileju mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena z 1491 roku. Do wsi przybywały wówczas liczne pielgrzymki, a także ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych Albrecht.

Jednak w czasie reformacji, prawdopodobnie w 1524 roku, kaplica w Świętej Lipce została zniszczona. Co więcej, aby odstraszyć pielgrzymów, na jej miejscu postawiono szubienicę. Do odbudowy świątyni można było przystąpić dopiero dzięki staraniom Stefana Sadorskiego.

Budowę kaplicy zrealizowano na starych fundamentach, natomiast 19 listopada 1619 roku biskup warmiński Szymon Rudnicki dokonał jej uroczystej konsekracji. Kaplicę przekazano pod opiekę jezuitów, a zaginioną cudowną figurkę zastąpił obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

Sława sanktuarium sięgała daleko. Do Świętej Lipki przybywali pielgrzymi nie tylko z Warmii, ale też z Warszawy, Wilna czy Lwowa. Sanktuarium odwiedził nawet królewicz Jan Kazimierz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Święta Lipka i okolica

Sanktuarium Maryjne Święta Lipka - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...