Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe kamienice, w większości pochodzące z końca XVI lub XVII wieku, których nazwy związane są z ich dawnymi właścicielami lub mieszczącymi się w nich niegdyś obiektami. Spośród wszystkich kamienic, szczególną uwagę zwracają te, tworzące pierzeję północną, zwane kamienicami ormiańskimi.

Powstałe w pierwszej połowie XVII wieku kamienice Wilczkowska, Rudomiczowska, Pod Aniołem, Pod Małżeństwem i Pod Madonną na tle pozostałych wyróżniają się płaskorzeźbami, fryzami, ornamentami oraz attykami, przywróconymi podczas renowacji Starego Miasta w latach 70. XX wieku. Pierwotnie wszystkie kamienice posiadały dekoracje, jednak w wyniku zmian, dokonywanych głównie w XIX wieku, większość budynków została ich pozbawiona.

We wszystkich pierzejach rynku znajduje się osiem kamienic. Wyjątkiem jest pierzeja północna, w której, oprócz wspomnianych już kamienic ormiańskich, wznosi się ratusz. W odróżnieniu od większości rynków, nie jest on usytuowany w centrum placu, a tylko nieznacznie wysunięty do jego środka. Takie umiejscowienie było podyktowane wolą założyciela Zamościa, Jana Zamoyskiego, dla którego najważniejszym obiektem w mieście był pałac, zaś ratusz nie powinien stanowić dla niego żadnej konkurencji.

Budowę ratusza w Zamościu rozpoczęto w 1591 roku. Kilkakrotnie modernizowany, manierystyczno-barokowy budynek posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody, zbudowane w drugiej połowie XVIII wieku. W sezonie z wieży ratusza codziennie w południe odgrywany jest zamojski hejnał, jednak trębacz zwraca się tylko w trzy strony świata: na północ, południe i wschód. Według legendy, Jan Zamoyski zakazał odgrywać hejnał na zachód, czyli w kierunku Krakowa, który był wówczas siedzibą króla Zygmunta III Wazy, a działań którego hetman nie popierał.

Przy wejściu do ratusza znajduje się tablica upamiętniająca wpisanie Starego Miasta w Zamościu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z kolei tuż przed schodami warto zwrócić uwagę na fragment XVII-wiecznego bruku i umieszczoną na nim płytę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który 17 października 1922 roku brał udział w mszy świętej odprawianej na zamojskim rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta, Straży Miejskiej oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Współcześnie Rynek Wielki jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców, jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta, a latem również prawdziwym salonem artystycznym, na scenie którego organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, spektakli teatralnych oraz koncertów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zamość i okolica

Rynek Wielki w Zamościu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...