Rynek w Świdnicy

Świdnica to miasto leżące w województwie dolnośląskim, mogące poszczycić się długą, sięgającą XIII wieku historią. Do największych atrakcji Świdnicy należy stare miasto wraz z rynkiem, należące do najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce.

Rynek w Świdnicy to niezwykle urokliwe miejsce, którego nie sposób nie odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Zrewitalizowane, zabytkowe kamienice z gotyckimi reliktami i piękne fontanny zrobią ogromne wrażenie na niemal każdym turyście.

Jednym z najważniejszych obiektów na świdnickim rynku jest ratusz, który przez wieki był wizytówką miasta. Pierwszy ratusz w Świdnicy wzniesiono już w średniowieczu, lecz na przestrzeni dziejów często ulegał on zniszczeniu w wyniku pożarów oraz wojen.

Wieża ratuszowa była wielokrotnie odbudowywana, aż w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt i stała się  ozdobą rynku na ponad 200 lat. Wszystko zmieniło się jednak 5 stycznia 1967 roku, kiedy osunęła się na okoliczne budynki.

Symbol świetności Świdnicy powrócił do miasta po 45 latach. Nowa wieża ratuszowa, której uroczyste otwarcie odbyło się 17 listopada 2012 roku, ma blisko 58 metrów wysokości i 10 kondygnacji. Znajdujący się na niej zegar został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego Waldemara Porwala, a wszystkie jego widoczne na zewnątrz elementy są wzorowane na ich oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży.

Wieża ratuszowa została zwieńczona hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą. Co ciekawe, w tej kuli 1 października 2011 roku mieszkańcy Świdnicy umieścili różnego rodzaju pamiątki, w tym fotografie, historyczne dokumenty, monety oraz zdjęcia świdniczan, które mają przybliżyć współczesną historię miasta przyszłym pokoleniom.

Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym prezentowana jest wystawa nawiązująca do kupieckiej tradycji miasta. W muzeum można zobaczyć unikatową kolekcję kas sklepowych, etykiet, miar, wag, odważników i pieniędzy, a nawet aranżacje dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar i kramów kupców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Świdnica i okolica

Rynek w Świdnicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...