Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie

Rynek w Nysie, wraz z urokliwymi kamieniczkami oraz ratuszem, jest bez wątpienia sercem tego leżącego w województwie opolskim miasta. Rynek jest miejscem spotkań zarówno mieszkańców Nysy, jak i turystów, którzy kierują tu swe pierwsze kroki.

Rynek w Nysie jest prawdopodobnie jednym z największych rynków na całym Śląsku. Został wytyczony jeszcze w średniowieczu i dawniej dzielił się przede wszystkim na: Plac Parad, Rynek Maślany, Rynek Zbożowy, Rynek Rybny oraz Naschmarkt.

Jedną z głównych budowli na nyskim rynku jest ratusz, po raz pierwszy wzmiankowany w połowie XIV wieku. Na przestrzeni stuleci ratusz był kilkakrotnie przebudowywany, a w 1782 roku Fryderyk II zdecydował o rozebraniu ratusza i pozostawieniu tylko wieży. W jego miejscu powstał kościół, lecz później zamieniono go na budynek użyteczności publicznej, w którym odbywały się wystawy i koncerty. W 1945 roku wieża została w dużym stopniu zniszczona, a w latach 80. ubiegłego stulecia ostatecznie ją rozebrano.

W pierwszej dekadzie XXI wieku podjęto jednak decyzję o odbudowie nyskiego ratusza, którą zakończono 22 grudnia 2008 roku. Nowa wieża ratusza w Nysie ma 78 metrów wysokości, natomiast na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy.

Innym zabytkiem, będącym swoistą ozdobą rynku w Nysie, jest bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, która dla wielu jest również symbolem miasta. Okazała budowla jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale też w Polsce. O jej wyjątkowości świadczy także imponująca historia, sięgająca końca XII wieku, kiedy to biskup wrocławski Jarosław miał konsekrować wówczas romański kościół.

Kolejnym zasługującym na uwagę obiektem na rynku w Nysie jest Dom Wagi Miejskiej, w którym obecnie znajduje się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna. Dom wzniesiono na początku XVII wieku w stylu północnego renesansu, lecz w czasie wojny uległ on poważnym zniszczeniom. W latach 1947-1948 Dom odbudowano, niemniej prace zostały wykonane dość pospieszne i w niepełny sposób. Jednak dzięki dokonanej w 2011 roku gruntownej renowacji elewacji, zachowanych fresków oraz rekonstrukcji wystroju rzeźbiarskiego Dom Wagi Miejskiej w Nysie odzyskał swój dawny blask.

Zwiedzając rynek w Nysie nie możemy też zapomnieć o kamieniczkach mieszczańskich, pochodzących nawet z XV wieku, a ponadto Fontannie Trytona, położonej u zbiegu rynku oraz ulic Brackiej i Celnej. Fontanna, zbudowana w latach 1700-1701, od lat uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nysa i okolica

Rynek w Nysie i Jezioro Nyskie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...