Rynek w Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski to miasto w województwie dolnośląskim, leżące około 35 kilometrów od Jeleniej Góry. Lwówek Śląski należy do grona najstarszych miast na Dolnym Śląsku, a jedną z jego najważniejszych turystycznych wizytówek jest piękny, zabytkowy rynek.

Mimo dużych zniszczeń wojennych oraz powojennych dewastacji, wiele budowli w Lwówku Śląskim zachowało się w stanie pierwotnym lub zostało odrestaurowanych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gotycko-renesansowy ratusz, dumnie górujący nad lwóweckim rynkiem, uznawany za jeden z najstarszych w Polsce.

Pierwszy ratusz w Lwówku Śląskim wzniesiono już w XIII wieku, o czym świadczą wzmianki historyczne z kolejnego stulecia. Choć najstarsze części budowli pochodzą z około 1480 roku, swój obecny wygląd ratusz zyskał po przebudowie przeprowadzonej w latach 1522-1524, którą kierował niemiecki architekt Wendel Roskopf.

Kolejna istotna modernizacja miała miejsce u progu XX wieku, kiedy to pod kierunkiem niemieckiego architekta Hansa Poelziga ratusz powiększono o handlowe podcienia i klatkę schodową. W 1945 roku ratusz częściowo spalono, jednak w latach 1955-1958 został on odbudowany. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego, a ponadto mieści się w nim biblioteka i Placówka Historyczno-Muzealna.

Niewątpliwą ozdobą lwóweckiego rynku są także zabytkowe kamienice oraz kramy miejskie, w tym Agatowa Kamienica, będąca dawnym domem burmistrza, Budynek Ław Chlebowych i Szewskich czy Kamienica Z Końską Głową, a ponadto trzy fontanny, stanowiące ciekawą atrakcję turystyczną miasta.

Fontanna Sukienników na Dolnym Rynku to najstarsza, a zarazem największa fontanna w Lwówku Śląskim, przerobiona w XVIII wieku ze studni miejskiej. Fontanna z Lwem na Górnym Rynku również powstała w XVIII wieku w miejscu studni. Co ciekawe, będącą jej zwieńczeniem figurę lwa zdemontowano na początku XXI wieku i zastąpiono kopią, natomiast oryginał przechowuje się w ratuszu. Z kolei Fontanna z Sową, mieszcząca się na południowej ścianie ratusza, powstała podczas prac renowacyjnych w pierwszej połowie XX wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lwówek Śląski i okolica

Rynek w Lwówku Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...