Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie jest największym placem stolicy Małopolski, a także jednym z największych w Europie. Rynek, którego historia sięga XIII wieku, powstał, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca do sprzedaży towarów.

Na Rynku Głównym oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się najważniejsze i najcenniejsze zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Pomnik Adama Mickiewicza czy Sukiennice, będące pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich. Przez Rynek Główny przebiega też Droga Królewska, która jest głównym traktem komunikacyjnym miasta średniowiecznego. Droga Królewska wiedzie od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu.

Ciekawym elementem zabudowy Rynku są również kamienice oraz pałace zlokalizowane wokół placu. Zdecydowana większość z nich to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, w których mieszczą się między innymi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz wiele ekskluzywnych sklepów i eleganckich restauracji.

Niemal od początku swojego istnienia Rynek Główny pełnił także rolę głównego ośrodka życia społecznego i politycznego. Krakowski plac był scenerią wielu ważnych historycznych wydarzeń, takich jak uroczystość złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi Staremu przez księcia Prus Albrechta Hohenzollerna, która odbyła się w 1525 roku.

Na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę, która formalnie rozpoczęła powstanie kościuszkowskie. Natomiast w 1809 roku miał tu miejsce wjazd do miasta księcia Józefa Poniatowskiego połączony z wielką manifestacją patriotyczną.

Urok krakowskiego Rynku tkwi też w pielęgnowanych od dziesięcioleci, a niekiedy od stuleci, corocznych imprezach związanych z lokalnymi tradycjami. Do najpopularniejszych zalicza się słynny pochód Lajkonika z kapelą mlaskotów, organizowany przy pomniku Mickiewicza konkurs szopek bożonarodzeniowych czy intronizacja Króla Kurkowego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Rynek Główny w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Robert............
    Robert............ 2016-10-04 o 15:01

    Piekne miejsce i wspomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...