Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu są największą atrakcją, a zarazem wizytówką tej nadmorskiej miejscowości. Gotycka świątynia, która powstała na przełomie XIV i XV wieku, uległa zniszczeniu na skutek erozji, przez co do dziś zachowała się tylko jej południowa ściana.

Pierwotnie świątynię wzniesiono około 2 kilometry od brzegu morza, w sercu wówczas istniejącej wsi. W 1750 roku odległość ta wynosiła już 58 metrów i na przestrzeni dekad stopniowo się zmniejszała. W 1855 roku wynosiła około 5 metrów, natomiast kilkanaście lat później, w 1868 roku, kościół znajdował się już zaledwie metr od krawędzi klifu.

W 1891 roku ukazały się pierwsze kamienie fundamentowe, w 1900 roku morze zabrało pierwszy fragment przypory, a w marcu 1901 roku runęła ściana północna świątyni. W efekcie dalszego podmywania klifu, morze zabierało kolejne fragmenty kościoła, aż 1 lutego 1994 roku na plażę osunęła się połowa ostatniej zachowanej, południowej ściany.

Od tego momentu władze gminy zaczęły podejmować energiczne działania, które miały na celu ocalenie pozostałości murów kościoła przed całkowitym zawaleniem. W 2001 roku u podstawy klifu ułożono opaskę przeciwdziałającą jego niszczeniu. W 2002 roku wykonano nowy fundament pod ruiny świątyni, a podstawę klifu zabezpieczono opaską brzegową.

Przy ruinach budowli utworzono też punkt widokowy, z którego rozciąga się fantastyczny widok na Morze Bałtyckie. Jednak pozostałości kościoła w Trzęsaczu, będące jedyną tego typu atrakcją w Europie, kryją w sobie nie tylko ciekawą historię, ale także liczne legendy.

Jedna z nich opowiada o bogini morza, złowionej przypadkowo przez rybaków i uwięzionej. Wkrótce bogini zmarła z tęsknoty, więc pochowano ją na przykościelnym cmentarzu. Od tej pory jej ojciec Bałtyk wysyłał kolejne fale, by odebrać ciało córki i przenieść je do morza.

Bohaterami drugiej legendy jest para kochanków, Ewa i Kniażko, którzy spotykali się przy murze świątyni. Zakochanych rozdzielił jednak wyjazd Kniażka na bitwę, podczas której zginął walcząc z nieprzyjacielem. Gdy tragiczna wiadomość dotarła do Ewy, zrozpaczona dziewczyna umarła z żalu. Ewę pochowano na przykościelnym cmentarzu, a Kniażko przybywa do niej w postaci fal morskich, by pewnego dnia zabrać ukochaną ze sobą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzęsacz i okolica

Ruiny kościoła w Trzęsaczu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...